Ballkani ne shekullin XX View larger

Ballkani ne shekullin XX

Oliver Jens Schmitt A-007521

New product

Përshkrim i shkurtër

Bazuar në hulumtimet më të fundit, zhvillimet qendrore në politikë, shoqëri, ekonomi dhe kulturë krahasohen në mënyrë transnacionale, duke i bërë të qarta dallimet dhe ngjashmëritë mes shteteve të veçanta të Ballkanit, por edhe të mbarë rajonit në kontekstin evropian.

More details

996 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Artini
ISBN 9789951280563
Viti i botimit2021

2 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Rreth 100 vjet më parë u shpërbënë perandoritë në Evropën Lindore. Pas kësaj kthese, shtetet pasardhëse u rrekën të shlyenin trashëgiminë perandorake përmes asimilimit, shpërnguljes dhe shkatërrimit. Megjithatë, shtetet nacionale në Ballkan në shumë mënyra qëndrojnë ende në traditën e perandorive, sidomos të asaj osmane dhe habsburge.

Në këtë sfond, Oliver Jens Schmitt trajton historinë e Ballkanit në shekullin XX si histori post-imperiale. Kjo perspektivë e pazakontë mundëson kuptimin e Ballkanit si rajon të madh duke treguar vija të vazhdimësisë në të gjitha thyerjet e sundimeve autoritare dhe totalitare deri në ditët e sotme.

 

Data sheet

Lloji i botimitHard Cover
pages639
ISBN 9789951280563
Viti i botimit2021
Vendodhja e botimitPrishtinë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
HistoryBallkani
I ri1