Enciklopedi e historise se botes 1 View larger

Enciklopedi e historise se botes 1

John Edward Bowle A-000073

New product

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Jozef
ISBN9789928317360

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Që nga muzgu i parahistorisë dhe nga zanafilla e historisë njerzore, kanë dalë shumë qytetërime, të cilat kanë arritur kulmin e shkëlqimit për të filluar pastaj parabolën zbritëse të rënies; dhe ndikimi i tyre ka qenë kushtëzuar nga pozicioni i tyre gjeografik.
Vetëm sot, kur të gjitha caqet e tokës së banueshme janë eksploruar, kur shkenca po e njehson botën nga pikpamja teknologjike, kur planeti ynë është i rrethuar nga orbitat e satelitëve, kur aeroplanët, raketat, radiot pothuaj i kanë zhdukur të gjitha largësitë, ne mund të zbulojmë, në dritën e së kaluarës, skicat e para të një qytetërimi të ardhshëm të botës.
Pikërisht acarimi i mendimit për të patur një mbizotërim kombëtar, të cilin europianët e kishin ngritur deri në shkallë botërore, duke hapur kështu horizonte të mëdha, si për veten e tyre ashtu edhe për popujt që vareshin prej tyre, e humbën atë epërsi e cila për një kohë të gjatë dukej sikur nuk do të ndryshonte.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages448
ISBN9789928317360
Published year2020
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë