Greqia: Dashnorja e Perendimit, gruaja e Lindjes View larger

Greqia: Dashnorja e Perendimit, gruaja e Lindjes

Robert David Kaplan BDI0077

New product

Përshkrim i shkurtër Një përshkrim dhe analizë e historisë së Greqisë bizantino-moderne, duke i vendosur zhvillimet në sfondin e mentalitetit, të jetës dhe të mitologjisë moderne politike që mbijeton në Greqi.

More details

898 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
ISBN9992747668
Viti i botimit2002

400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Ngjarjet historike që përshkruan libri, si ajo e çifutëve të Selanikut, e kulturës dhe artit antik, e ndarjes me to dhe e ndikimit të tyre, e artistëve grekë, e rolit të tyre në ringjalljen e emrit të Greqisë në Perëndim, e politikave dhe politikanëve grekë në çerekshekullin e fundit të shek. XX, në përgjithësi roli dhe raison d'etre i Greqisë, përshkruhen me forcë të madhe realizmi, argumenti logjik dhe intensiteti fjale. Ato u japin përgjigje deduktive shumë pyetjeve. Të krijohet përshtypja se ato histori dhe realitete i ngjajnë, pa shtrembërime, atij vetëmashtrimi dhe iluzioni që politikanët grekë i marrin për të vërteta. Ngjarjet në disa "xhepa" të Ballkanit, në ato rajone ku paqëndrueshmëritë vazhdojnë të rëndojnë, në radhë të parë, mbi njerëzit e vetë atyre vendeve, nuk duhen parë si dukuri të shkëputura. Ato janë pjesë e dukurive ballkanike, në përgjithësi, dhe e interesave të disave në Ballkan dhe jashtë tij, në veçanti.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages91
ISBN9992747668
RedaktoriPetrit Ymeri
Viti i botimit2002
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiZef Mazi