Historia e Tiranes - Shqypnia e ilustrueme View larger

Historia e Tiranes - Shqypnia e ilustrueme

Grup autorësh MAS0027

New product

Përshkrim i shkurtër Shqipnija e ilustrueme: Historija e Tiranës është një botim anastatik i shtëpisë botuese ALSAR, me rastin e 100vjetorit të shpalljes së Tiranës kryeqytet i Shqipërisë.

More details

6 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Alsar
ISBN9789928319111

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Shqipnija e ilustrueme: Historija e Tiranës është një botim anastatik i shtëpisë botuese ALSAR, me rastin e 100vjetorit të shpalljes së Tiranës kryeqytet i Shqipërisë. Shqipnija e ilustrueme ishte një revistë vjetore e botuar në Shkodër numri i parë botohet në vitin 1928 e cila kishte si qëllim me kênë per gjith vjetë me pershkrue e me ftyrzue Shqipnín, tuj mârrë ka nji të gjitha gjytetet, tuj tregue historín e setcilit, bukurín e malevet të Shqipnís, të luginavet të saja, pasunín qi gjindet e ndryeme endè nên tokë. Ky botim anastatik sillet sipas origjinalit të botuar në vitin 1929, i pajisur me fotografi, përshkrime dhe pjesë të rëndësishme historike e kulturore të qytetit të Tiranës, krahas dhe një historie të familjes mbretërore, meqë asokohe republika i kishte lënë vendin monarkisë. Bashkë me kalendarin katolik dhe mysliman, na është treguar shumë për ket kryegjytet të rí të Monarkís së vogel Shqyptare, për hotelet, lulishtet, adresat e institucioneve, për zakonet e bestytnitë, për historitë e familjeve dhe pemët gjenealogjike të dy prej tyre, etj. Ky botim mund të tërheqë vëmendjen e të gjithë atyre që janë kureshtarë për të njohur Tiranën e dikurshme dhe për të kuptuar më mirë ecurinë e zhvillimit të vrullshëm të saj, gjatë të cilit kanë humbur edhe vlera historike e kulturore.

Data sheet

Lloji i botimitHardcover
pages132
ISBN9789928319111
Published year2020
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveRibotim