Prometeu i lidhur View larger

Prometeu i lidhur

Eskili RED0048

New product

Përshkrim i shkurtër

Sipas mitit, Prometeu krijoi me baltë njeriun e parë, i cili me kohë u shumëzua. Qe të mos i linte në mjerim, Prometeu shkoi te qerrja e zjarrtë e Diellit (Helios), vodhi një shkëndijë zjarri dhe ua çoi njerëzve.

More details

841 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Redona
ISBN9789928148261
Viti i botimit2014

300 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Zeusi u zemërua kaq shumë sa urdhëroi që ta mbërthenin Prometeun në një shkëmb në malet e Skithisë në Kaukaz. Këtu fillon tragjedia. Zeusi, i tërbuar nga qëndrimi i paepur i titanit, dërgon Hermesin për ta kërcënuar dhe detyruar t'i zbulojë të ardhmen, por Prometeu hesht.

Zjarri i Prometeut simbolizon arsyen, përparimin, dritën që do të ndriçojë mendjen e njeriut. Parashikimi i Prometeut se një ditë do të çlirohet nga vargonjtë e Zeusit qëndron në besimin në forcën emancipuese të përparimit, që e ka burimin nga shkëndija që ai i dha njerëzimit.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages90
ISBN9789928148261
Shtëpia botueseRedona
Viti i botimit2014
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximit7 - 14 vjeç
StatusiI ri
PërkthyesiJulian Bendo