Reduced price! Bageti e Bujqesi, Lulet e veres, vjersha te tjera View larger

Bageti e Bujqesi, Lulet e veres, vjersha te tjera

Naim Frashëri BDI0027

New product

Përshkrim i shkurtër

Lirika zë vendin kryesor në krijimtarinë e Naimit, sadoqë poema epike "Historia e Skënderbeut" është një nga veprat e tij më të rëndësishme. Por edhe këtu, pjesët më të qëlluara janë ato lirike.

More details

10 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
ISBN9992747331

540 Lekë

-10%

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Veprat kryesore të lirikës së Naimit janë poemat "Bagëti e Bujqësi" dhe "Dëshirë e vërtetë e shqiptarëve", përmbledhjet "Lulet e verës", "Parajsa dhe fjala fluturake", si dhe disa vjersha për shkollat. Në këto krijime Naimin e gjejmë një poet me ndjeshmëri të madhe, me hove lirike të fuqishme, me sens gjuhësor të mahnitshëm. Në lirikën e tij është përfaqësuar njeriu i asaj kohe me një kompleksitet ndjenjash e mendimesh, me vrulle të papërmbajtura patriotike dhe ndonjëherë me rënie shpirtërore për jetën personale, i etur për dituri e përparim dhe i trazuar nga ndjenja e paragjykime mistike, me dashuri të sinqertë e të pastër për njeriun dhe me shpresë se do të arrihet mirëkuptimi dhe harmonia shoqërore, i dhënë në dashuri, por i paçliruar prej patetikes platonike, adhurues i natyrës e i fshatarit, himnizues i trimërisë e i atdhedashurisë.

Data sheet

pages141
ISBN9992747331
RedaktoriPetrit Ymeri
Published year2001
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë