Poezia shqipe, një histori letrare View larger

Poezia shqipe, nje histori letrare

Gazmend Krasniqi BOG0049

New product

Përshkrim i shkurtër

Një studim i plotë rreth poezisë në sinkroni dhe diakroni, në raportin mes traditës dhe të tashmes, në përqasjet me poezinë botërore dhe shkollat letrare, aspektet estetike, leximi i saj dhe perspektiva e poezisë shqipe, - i realizuar nga Dr. Gazmend Krasniqi

More details

1 Item

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMBRA GVG
ISBN9789928061416
Viti i botimit2016

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Libri “Poezia shqipe, një histori letrare” përbëhet nga pesë kapituj që analizojnë krijimtarinë poetike në shumë aspekte:

PJESA I

DREJT NJË SHKENCE TË POETIKËS - OBJEKTI

1.1 Nga Historia e Letërsisë te Historia Letrare

1.2 Pranimi i statusit të tekstit letrar

1.3 Çështja e traditës përballë së “tashmes së letërsisë”

1.4 Sistemi dhe përkthimi

1.5 Çështja e autorësisë dhe e letërsisë

PJESA II

JOSHJA NGA SISTEMI

2.1 Përplasja e kodeve ligjërimore

2.2 Sistemi dhe ligjërimi poetik

2.3 Sistemi dhe modelet e ligjërimit

2.4 Sistemi dhe disiplina e stilistikës

PJESA III

DISA PROBLEME TË (RI)LEXIMIT

3.1 Grindja estetike si vlerë (ri)leximi

3.2 (Ri)leximi si përballje me leximet konvencionale

3.3 Perspektiva letrare

PJESA IV

DISA KONCEPTE TË HISTORISHKRIMIT LETRAR SHQIPTAR

4.1 Në kërkim të pikëvështrimeve të traditës së mendimit historiografik letrar shqiptar

4.2 Disa prej çështjeve kryesore që dalin para mendimit historiografik letrar shqiptar

4.3 Koncepte historiografiko - letrare në vështrimin e Ernest Koliqit

4.4 Sistemi dhe poetikat individuale

4.5 Sistemi dhe kodifikimi

PJESA V

DREJT LETËRSISË KOMBËTARE

5.1 Sistemi dhe modeli popullor

5.2 Sistemi dhe ndikimet e proceseve ndërletrare

5.3 Dukuritë letrare ndërkulturore dhe evolucioni letrar

5.4 Sistemi dhe leximet e tij

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages291
ISBN9789928061416
Viti i botimit2016
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18-vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë