Sojliu mendjemprehte Don Kishoti i ri i plote

Miguel de Cervantes Saavedra SET0359

New product

Përshkrim i shkurtër

Me ne fund vjen e perkthyer serish kryevepra e mijevjecarit, Don Kishoti i Mances, permes shqiperimit nga origjinali ne spanjisht te Bajram Karabollit, dhe botuar nga Albas. Nje sipermarrje kolosale e cila ridimensionon receptimin e lexuesit shqiptare me kete veper te madhe te te gjitha koherave

More details

1110 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ALBAS

2 070 Lekë

-10%

2 300 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Seti me dy libra permban

“Sojliu mendjemprehte, Don Kishoti i Mances” nga Miguel De Cervantes Saavedra

https://bukinist.al/sq/albas/14494-sojliu-mendjemprehte-don-kishoti-i-mances.html

Nje prej kryeveprave te letersise boterore na vjen Don Kishtoi i Mances na vjen ne nje perkthim te ri nga origjinali prej shqiperuesit te njohur, Bajram Karabolli dhe hedhur ne qarkullim nga shtepia botuese Albas

Shumë pak mund të ketë ngelur pa thënë për Don Kishotin. Në këtë kulm të letërsisë universale, në romanin e parë modern, Servantesi trilloi historinë e një sojliu fshatar, i cili marroset prej leximit të tepërt të romaneve kalorësiake dhe, si kalorës i mirëfilltë endacak, merr udhët me qëllimin e mirë për t’u ardhur në ndihmë nevojtarëve.

Kësisoj, në shoqëri të babaxhanit dhe të të padjallëzuarit Sanço Pança, Don Kishoti përfshihet në një sërë aventurash të pabesueshme, të cilat i rrëmbejnë të qeshurat lexuesit, pasi jeta që na rrëfen Servantesi është e gëzueshme, shpotitëse e dramatike, dhe njëherazi e këndshme dhe optimiste, pavarësisht ndeshtrashave të ekzistencës.

 

“Sojliu mendjemprehte, Don Kishoti i Mances – vell 2” nga Miguel De Cervantes Saavedra

https://bukinist.al/sq/sage-histori/15895-sojliu-mendjemprehte-don-kishoti-i-mances-vell-2.html

Ky botim në shqip i vëllimit II të Sojliu mendjemprehtë, Don Kishoti i Mançes, - veprës së konsideruar si romani i parë modern dhe polifonik, një ndër kryeveprat e letërsisë,- e bën të plotë ripërkthimin në shqip pas 100 vjetësh.

Sojliu mendjemprehtë, Don Kishoti i Mançës është në mënyrë të padiskutueshme pjesë e kanonit letrar botëror. Është shembulli tipik i veprës klasike dhe universale që i ka rezistuar kohës. Dhjetë vjet pas botimit të vëllimit I të Don Kishotit, të shkruar në vitet e fundit të jetës së Servantesit, u botua vëllimi II i tij. Kjo pjesë është pjesërisht përgjigje e botimit "Apokrif i Don Kishotit" nga Alonso Fernández i Avellanedes, për të cilin Servantesi shkruan me ironi te prologu. Në fakt, disa nga personazhet që do të shfaqen në këtë vëllim, e kanë lexuar librin dhe i njohin personazhet tona kaq të famshme.

Pasi marrin vesh se bëmat e tyre janë botuar, Don Kishoti dhe shqytari i tij besnik, Sanço Pança, nisen për një aventurë të re. Ky vëllim i dytë përqendrohet në konfliktet e Don Kishotit me studentin Samson Karrasko, kohën e kaluar me Dukën dhe Dukeshën dhe përpjekjet e tij për të çmagjepsur Dulqinjën.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
Published year2022-2023
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Grupmosha e leximitOver 14 years old
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiBajram Karabolli
I ri1