Don Quixote and Sancho Panza

Miguel de Cervantes Saavedra A-006489

New product

Përshkrim i shkurtër

"Don Kishotii Mances" i gjeniut të letërsisë botërore bashkon në mënyrë të natyrshme prirjen fantastike me shpirtin realist. Servantesi, me mjaft mjeshtëri, sajon dy personazhe që edhe pse nuk i ngjajnë shumë njëri-tjetrit, nuk bëjnë dot vetëm. 

More details

1000 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ERIK
ISBN9789927860017
Viti i botimit2020

300 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Don Kishoti është një ëndërrimtar, përfaqësues i mentalitetit të vjetër konsumator të shtresave të pasura sunduese. Ai interpreton realitetin nisur nga mënyra si paraqitet ky realitet në romanet kalorsiake. Edhe kur realiteti e përplas në tokë, ai beson atë që ai do të besojë dhe jo të vërtetën që i shkakton dhimbja. megjithatë, Don Kishoti priret nga dëshira fisnike për t'u bërë mirë njerëzve. Këerkon t'i imponojë shoqërisë së rregulluar keq idealin e tij të dashurisë, të nderit, të virtytit. Lirinë ai e quan gjënë më të shtrenjtë në jetë. Autori i jep me vete Don Kishotit shqyrtarin besnik e budalla, që është një personazh praktik, shprehës i vetëdijes së kthjellët, por i ndrydhur nga sistemi shqypës shoqëror. Ai përfaqëson shpirtin prakik dhe një mençuri të lindur.

Data sheet

Lloji i botimitPaper back
pages112
ISBN9789927860017
Viti i botimit2020
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 10 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë