Me jeten perpara View larger

Me jeten perpara

Romain Gary A-004175

New product

Përshkrim i shkurtër

Një histori dashurie e pabesueshme midis Momos, një djalë i vogël arab, dhe Madam Rozës, një çifute plakë e mbijetuar e Aushvicit. Si do të bashkohen këto dy jetë në apartamentin e vogël e të varfër në katin e gjashtë pa ashensor? Ky roman hyri në historinë e letërsisë franceze sepse autori Romain Gary e firmosi me emrin Emil Ajar ngaqë ai e kishte fituar nje herë çmimin Gouncourt, më të rëndësishmin në France, dhe rregullat e tij e përjashtonin nga konkurrimi. Me jetën përpara e fitoi Gouncourt-in, duke e bërë Romain Gary të vetmin fitues të tij për herë të dytë!

More details

299 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Papirus
ISBN9789928454959
Viti i botimit2019

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Madam Roza e sëmurë dhe e ngujuar se nuk i ngjit dot më shkallët dhe Momo gjithmonë teposhtë shkallëve, në rrugë për të harruar mjerimin dhe për të fituar pak para.

Në rrugën e tij do të ndeshë zotin Hamil, algjerianin shitësin e qilimave, që do të jetë mësuesi i tij dhe Nadinën e bukur që do t’i zbulojë misteret e kinemasë dhe zemrën e saj të madhe. Por asgjë dhe askush nuk është aq e rëndësishme sa Zonja Roza, kjo prostitutë plakë që tashmë mban bijtë e braktisur të prostitutave.

Madam Roza nuk do ta lëshojë Momonë as kur i ati i tij mizor shfaqet një ditë në derë dhe e kërkon.

As Momo nuk do ta lëshojë deri në vdekje e madje edhe pas vdekjes çifuten plakë që nuk do të shtrohet në spital ku nuk të lenë të vdesësh. Kjo histori që nis me një dashuri të pabesueshme do të mbyllet në mënyrë po aq të pabesueshme me një dashuri aq të fortë sa sfidon edhe tmerrin nga vdekja.

 

Data sheet

Lloji i botimitPaper back
pages208
ISBN9789928454959
Viti i botimit2019
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiSaverina Pasho
RomanSagë&Histori
I ri1