Magjepsesit

Romain Gary FNK0240

New product

Përshkrim i shkurtër

Një roman magjepës nga Romain Gary; një botë mistike, ku personazhi 200 vjeçar nuk vdes nëse nuk shfaqet në këtë botë një dashuri siç ka dashur dikur Fosko Zaga. Me një sfond historik, në kohën e Katerinës së Madhe të Rusisë, ky roman i Romain Gary shfaq një prej majave të veprave të tij, por edhe të letërsisë franceze të gjysmës së dytë të shekullit të XX

More details

904 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Fan Noli
ISBN9789928251268
Viti i botimit2018

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Narratori, Fosko Zaga është një i mopshuar. Jashtë moshe. Dyqind vjeç, ndoshta. I mbushur me dashuri, ai nuk mund të vdesë oara se një njeri tjetër të dashurojë ashtu siç ka dashuruar ai, dhe të marrë stafetën. Gjithçka filloi në Rusi, nën sundimin e Katerinës së Madhe, ku Xhyzepe Zaga, baba, ushtronte dhuntitë e veta prej magnetizuesi, alkimisti, astrologu dhe kryesisht prej shëruesi i Katerinës së Madhe. Gruaja e tij e re, Terezina, tallëse, shejtane, natyra e së cilës spikat në këtë fis magjepësish, është vetëm diçka më e madhe se Fosko. Dhe Fosko e do me një dashuri të pafund, që e detyron dy shekuj më vonë të bluajë kujtimet e veta, sërish dhe gjithmonë për të penguar që Terezina të vdesë realisht.

Dhe ajo nuk vdes sikur penda e Foskos shkrimtar të jetë mveshur me të gjitha pajisjet iluzioniste që ai kishte zbuluar, me Terezinën, në një nënçati magjike magjike të Rusisë së vjetër.

Data sheet

Lloji i botimitPaper back
pages373
ISBN9789928251268
Shtëpia botueseLes enchanteurs
RedaktoriRexhep Hida
Viti i botimit2018
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiSonila Kapo
I ri1