Pianistja View larger

Pianistja

Elfriede Jelinek SB0059

New product

Përshkrim i shkurtër

Dashuria e nxënësit për mësuesen e vet, nën mjeshtërinë e Elfriede Jelinek, kthehet në një dramë "klasike" të joshjes erotike nxënës - mësues. Ky libër është një "akuzë" madhështore, që kërkon shumë më tej realitetit të sotëm vjenez, duke pushtuar miliona lexues të botës.

More details

897 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Skanderbeg Books
ISBN9789994377084
Viti i botimit2006

1 300 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Erika Kohut, një vajzë në fund të tridhjetave, jep mësime pianoje në Konservatorin e Vjenës. Por jeta dhe liria e saj janë të sekuestruara nga diktati i së ëmës dhe pasioni i saj i dyshimtë për artin, është i mbyllur në burgun e pentagramit. Kundërshtitë që bart natyra e saj janë filli i një romani tronditës, për shkak të një historie dashurie të pamundur me nxënësin e saj, Valter Klemer. Pjesën më të madhe të kohës në roman, ajo është e paemër, ajo është AJO. Erika Kohut nuk ka jetë të vetën, ajo nuk ka kontroll mbi veten dhe instikti dhe revolta e heshtur e çojnë në vetshkatërrim, duke e kthyer në protagonisten e një historie të ndërtuar me fantazi mazohiste. Atë çfarë s'mund ta plotësojë ditën dhe hapur, e kërkon natën dhe fshehur në rrugët e bordellove vjeneze. "Pianistja", kjo histori ironike dhe therëse, e shkruar me një shtjellë metaforash, është një parodi psiko - analitke dhe letrare mbi marrëdhëniet nënë - bijë.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages305
ISBN9789994377084
Viti i botimit2006
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
Numri i botimeveI dytë
PërkthyesiAfrim Koçi