Te ndodhunat e Shqypnis prej nji Gege qe e don vendin e vet

Ludwig von Thallòczy FRA0045

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky libër konsiderohet vazhdim i historisë së Teodor Ippen rreth Shqipërisë në vigjilje të shekullit të XX nga Ludvig (Lajos) von Thallóczy, një politikan dhe historian hungarez. Thallóczy e botoi tekstin në vitin 1898 me pseudonimin prej nji Gege që don vendin e vet dhe me titull Tnnollunat e Shqypniis dhe e justifikon botimin e tij si nevojë e cila duhej ti bënte shqiptarët gegë dhe toskë të ngulisin në kokë tre pikëpamje kryesore që ishin të njohura për publikun evropjan, por të panjohura për shqiptarët: Ata formojnë një popull më vete: Kanë pas vetes së tyre një histori të lavdishme; dhe për këtë u lind e drejta të shpresojnë edhe te një e ardhme politike

899 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botime Franceskane
ISBN9789995661175
Viti i botimit2008

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages206
ISBN9789995661175
Viti i botimit2008
Vendodhja e botimitShkodër
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18-vjeç
Numri i botimevetretë