Mbi shqiptaret View larger

Mbi shqiptaret

Vincenzo Dorsa A-000326

New product

Përshkrim i shkurtër

Vincezo Dorsa eshte nje nga personalitetet me te shquara te diaspores shqiptare ne Italine e Jugut. Me kete studim sjell artefakte mbi shqiptaret dhe hedh bazat solide per rilindjen e shqiptareve ne fund te shekullit te XIX

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ISBN9789928084606

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

Në hyrjen e librit perkthyesja Brizida Gjikondi shkruan:

Duhet ngulitur fort në mendje emri Vinçenc Dorsa, një shqiptar ndër më të shquarit, ndaj dhe ndoshta pak i njohur; duhet mund për të kuptuar një tru gjenial, ndër më gjenialët e Rilindjes Kombëtare. Veprat e tij janë mirëfilli kërkime dhe studime shkencore. Por kryevepra e tij, që për herë të parë vjen në shqip, është “Mbi shqiptarët, kërkime dhe mendime”.

Vetëm 24 vjeç në 1847-n e largët, Dorsa jo vetëm përjetësoi dhe i ngriti “një monument kombit të tij”, por ishte i vetmi rilindës shqiptar që në ato vite epokale për njerëzimin (1847-1848) dhe sidomos për Evropën, që u pushtua me ritëm nga revolucionet, bashkoi penën, shpresën dhe historinë e ndritur të shqiptarëve me historinë dhe ndryshimet që kishin përfshirë të gjithë popujt e tjerë...

Brizida Gjikondi

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages215
ISBN9789928084606
Published year2021
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiBrizida Gjikondi
I ri1