Te ndodhunat e Shqypnis prej nji Gege qe e don vendin e vet Shiko më të madhe

Te ndodhunat e Shqypnis prej nji Gege qe e don vendin e vet

Ludwig von Thallòczy FRA0045

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Ky libër konsiderohet vazhdim i historisë së Teodor Ippen rreth Shqipërisë në vigjilje të shekullit të XX nga Ludvig (Lajos) von Thallóczy, një politikan dhe historian hungarez. Thallóczy e botoi tekstin në vitin 1898 me pseudonimin prej nji Gege që don vendin e vet dhe me titull Tnnollunat e Shqypniis dhe e justifikon botimin e tij si nevojë e cila duhej ti bënte shqiptarët gegë dhe toskë të ngulisin në kokë tre pikëpamje kryesore që ishin të njohura për publikun evropjan, por të panjohura për shqiptarët: Ata formojnë një popull më vete: Kanë pas vetes së tyre një histori të lavdishme; dhe për këtë u lind e drejta të shpresojnë edhe te një e ardhme politike

904 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botime Franceskane
ISBN9789995661175

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe206
ISBN9789995661175
V. Bot2008
VendodhjaShkodër
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18-vjeç
Numri i botimevetretë