Pullaliu View larger

Pullaliu

Lev Tolstoi A-005320

New product

Përshkrim i shkurtër

Kuajt në këtë rrëfim janë shpirtëzuar me ndjenja njerëzore: me egërsinë dhe keqardhjen, harenë dhe trishtimin, xhelozinë dhe krenarinë, altruizmin e rinisë dhe vetëdijen e ngrysur të pleqërisë shkatërrimtare. Më së shumti është njerëzuar personazhi kryesor – Pullaliu. Historinë e trishtuar të jetës tij e keni përpara për ta shfletuar

More details

2 Items

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Zambaku
ISBN9789995608316

300 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Kopeja e kuajve dhe jeta e njërit prej tyre është objekti i novelës “Pullaliu” - një metaforë e shoqërisë njerëzore, e padurimit, paragjykimit, ligësisë dhe mosdurimit të tjetrit, të ndryshëm.

Sigurisht simbolika dhe alegoria e veprës është shumë më universale se kaq, prandaj edhe kontekstualizimi i saj me lexime të shumta, interpretime dhe, sidomos vënia në skenë, janë tregues për një multisimbolikë që shkon gjithëherë krahas me nëntekstet e saj gjithmonë bashkëkohore.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages67
ISBN9789995608316
Published year2016
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 10 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAgron Tufa