NE View larger

NE

JEVGENIJ ZAMJATIN A-005308

New product

Përshkrim i shkurtër

Romani “Ne” i autorit rus Jevgenij Zamjatin është antiutopia e parë në fushën e letërsisë e të teorive shoqërore, njëherësh kryevepër letrare e autorit dhe vepër klasike e antiutopisë.

More details

2 Items

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Zambaku
ISBN9789995608692

1 150 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

E zhvendosur në kohë për njëmijë vjet, merr dhe karakterin e ukronisë. Mbasi ngjarjet në tokë kanë marrë një formë të kryer (të mbaruar), situata do të zhvendoset në Kozmos, për të përçuar e bartur gjendjen e “lumturisë njerëzore” në të gjitha botët. [...]

“Ne”, në të vërtetë, kaloi nivelin e një kryevepre autoriale. Së pari, sepse u bë klasikë e një lloji të veçantë letrar. Së dyti, sepse u bë amëz (edhe paramodel) i veprave të rëndësishme të antiutopisë, në mënyrë të veçantë në trashëgiminë kulturore të Anglisë e të Amerikës.

Qoftë duke mos e pranuar, qoftë duke e pranuar hapur e qartë, vepra e Olldës Haksllit, “Më e mira e botëve”, dhe vepra e famshme e Xhorxh Oruellit, “1984”, tani konsiderohen bija të antiutopisë së Zamjatinit.

 

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages242
ISBN9789995608692
Published year2017
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAgron Tufa
RomanPsikologjik