Njemije e nje net, Simbad Detari

BUE290

New product

Përshkrim i shkurtër
Simbad detari është një nga personazhet më të dashur të përrallave të “Njëmijë e një net”. Thuhet se historitë e udhëtimeve të tij, Simbadi ua tregonte një grupi miqsh të mbledhur në banesën e tij në Bagdad, në kohën e Kalifit Harun al-Rashid. 

More details

95 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UEGEN
ISBN9789995627614

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Tregtar i pasur, Simbad detari, i shtyrë jo vetëm nga dëshira për t’u pasuruar por edhe nga shpirti i aventurës, nisi një udhëtim të gjatë nëpër dete. Në këto udhëtime, Simbadi përballet me rreziqe të shumta, por nuk dorëzohet, gjithmonë gjen forcë e kurajë për të dalë nga çdo situatë. Në “Njëmijë e një net” ka një kapitull të tërë për udhëtimet e Simbadit. 
Në kohën e mbretërimit të Harun al-Rashidit, një hamall i lodhur u ndal para portës së një pallati në Bagdad. I zoti i pallatit e ftoi të hynte brenda, i dha për të ngrënë dhe për të pirë dhe hamalli (Simbadi) nisi të tregonte mrekullitë e udhëtimeve të tij.

Data sheet

pages150
ISBN9789995627614
Shtëpia botueseUegen
Published year2012
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 7 - vjeç
StatusiI ri
PërkthyesiÇlirim Mukli