Reduced price! Njëmijë e një net, Qilimi fluturues View larger

Njemije e nje net, Qilimi fluturues

BUE289

New product

Përshkrim i shkurtër

Një nga tregimet e “Njëmijë e një net” tregon se si princi Husain, djali më i madh i Sulltanit të Indisë, udhëton drejt Bisnagar dhe blen një qilim magjik. Sipas përshkrimit, çdokush që ulet mbi atë qilim magjik arrin në vendin e dëshiruar sa hap e mbyll sytë. Këtë qilim përdori princi për udhëtimet e tij.

More details

203 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UEGEN
ISBN9789995627683

552 Lekë

-8%

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Një Mijë e Një Net, është një koleksion historish dhe tregimesh popullore të Lindjes së Mesme dhe të Azisë Jugore. Ato u përmblodhën për herë të parë në formën e shkruar gjatë Epokës së Artë Islamike.

Koleksioni i këtyre tregimeve është mbledhur gjatë shekujve nga autorë, përkthyesë dhe studiuesë nëpër zona të ndryshme të Azisë Perëndimore, Qëndrore dhe Jugore, pa harruar këtu edhe Afrikën e Veriut. Tregimet i kanë rrënjët e tyre në folkorin dhe letërsinë arabe, perse, Mesopotame, Indiane dhe Egjiptiane. Bie në sy se shumë tregime vijnë nga folklori i periudhës së Kalifatit, ndërsa të tjera nga Literatura antike Perse, e cila nga ana tjetër ka shumë elemente indiane.

E përbashkëta në të gjitha versionet është elementi Sheherazade, ku personazhi me të njëjtin emër detyrohet t'i rrëfejë bashkëshortit të saj, princit Shahryār, që do të thotë "mbret", ose "sovran", tregime të përhapura në popull në mënyrë që t'i shpëtojë vdekjes.

Data sheet

pages136
ISBN9789995627683
Shtëpia botueseUegen
Published year2012
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 10 - vjeç
StatusiI ri
PërkthyesiÇlirim Mukli