Reduced price! Folklori i elitave View larger

Folklori i elitave

Ardian Vehbiu MO0071

New product

Përshkrim i shkurtër

Prej vitesh jetoj larg Shqipërisë, prandaj massmediat shqiptare, veçanërisht, shtypi dhe interneti, por, deri diku, edhe televizionet më kanë shërbyer si shqisa, me të cilat perceptoj ngjarjet e atjeshme, reagimet e njerëzve, zhvillimet, dështimet dhe, në përgjithësi, imazhin, që kultivojnë shqiptarët për vetveten.

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

MORAVA
Viti i botimit2009

525 Lekë

-25%

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Kanë thënë se shoqëritë përftohen dhe mbahen në këmbë nëpërmjet komunikimit, por aq më bindëse tingëllon kjo sot, kur realiteti na mbërrin në pjesën më të madhe i ndërmjetësuar. Shqipëria lirinë e fjalës të fituar në 1990 e përjetoi më shumë si liri të mediave dhe shkallë-shkallë erdhi duke e konsumuar në dialog me propagandën, dëshirën për informim dhe licensimin e asaj kafeneje virtuale ku mblidhen elitat e sotme, të dyzuara midis trashëgimisë patriarkale tribale dhe teatrit globalist. Ligjërimi publik, mass mediat, Interneti, telefonia celulare, kultura pop, trajtim-manipulimi i imazhit kombëtar dhe dialogu si instrument modernizimi mund të lexohen edhe si mozaik i shndërrimeve të vetëdijes sonë në këtë periudhë përballjesh ekzistenciale me veten, Europën dhe globalizimin. Foklori i elitave shpreson ta orientojë lexuesin në këtë kaos të komunikimit posttotalitar mes shqiptarëve, ku historia realizohet nëpërmjet së përditshmes dhe e ardhmja ia dikton trajtat së tashmes.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages277
Viti i botimit2009
Vendodhja e botimitTirane
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
Numri i botimeveI parë