Studime sociologjike

Max Weber PL0106

New product

Përshkrim i shkurtër

Veprat, studimet, esetë apo leksionet Max Weber kanë arritur të ndikojnë më shumë se çdo mendimtar tjetër në analizën dhe kuptimin e botës moderne, të mënyrës së supremacisë së funksionimit të saj. Ndërkohë që si ekonomist, vepra e tij më e famshme është "Etika protestante dhe shpirti i kapitalizmit".

More details

1 Item

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PLEJAD
ISBN9789992798254

650 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Max Weber (1864 – 1920), ekonomist i shquar dhe njëri nga themeluesit kryesorë të sociologjisë moderne dhe sociologjisë së fesë. Konceptet, analizat dhe teoritë e tij kanë arritur të kenë një domethënie universale në historinë e kësaj shkence, aq sa ai sot njihet si njëri nga sociologët më të mëdhenj të të gjithë kohërave. Veprat, studimet, esetë apo leksionet e tij (prej të cilave në këtë libër janë përzgjedhur më kryesoret) kanë arritur të ndikojnë më shumë se çdo mendimtar tjetër në analizën dhe kuptimin e botës moderne, të mënyrës së supremacisë së funksionimit të saj. Ndërkohë që si ekonomist, vepra e tij më e famshme është "Etika protestante dhe shpirti i kapitalizmit".

Data sheet

ISBN9789992798254
Published year2004
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
PërkthyesiEnida Rusi