Kalorësit e stuhisë, normandët, frankët dhe shqiptarët View larger

Kaloresit e stuhise, normandet, franket dhe shqiptaret

Luan Rama LUR0017

New product

Përshkrim i shkurtër

Kjo ese historike u referohet betejave të mëdha historike, luftrave të mëdha detare në brigjet e Ilirisë dhe në bedenat e fortesave mesjetare shqiptare, rrethimi i kështjellave apo luftrat e stratiotëve shqiptarë nën flamurin e mbretërve të shumtë të Francës, përplasjet e perandorive apo dy Kishave të mëdha, Romës dhe Konstantinopojës. Të gjitha këto është vështirë t’i imagjinosh pas kaq kohësh me përmasat e tyre të vërteta.

More details

10 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Vetëm filmat historikë mund të përcjellin një lloj imazhi të përafërt për një epokë historike, që vështirë ta rrokësh në dimensionet e veta. Shumë personazhe historike të pikëtakimeve franko-shqiptare gjatë dhjetë shekujve të fundit kanë rënë në errësirën e harresës. Historia sikur është shuar. Nëse kemi të përshkruar personazhe si Robert Guiscard, Bohemond apo Charles d’Anjou, nuk kemi përshkrime sesi ishin princat e hershëm shqiptarë si, kontët Topiajt, Muzakajt, Bua apo Gropajt, Balshajt, Shpatajt, Spanët, Jonimajt, Zakariajt, etj. E megjithatë jo pak emra, apo të tjera dëshmi të arkivave të Vatikanit, Venecies, Napolit, Francës apo të kryeqyteteve të mëdha të Evropës, na tregojnë se këto pikëtakime kanë ende çfarë të na dëshmojnë, ato dëshmojnë historinë dhe trashëgiminë, duke shërbyer njëkohësisht si piketa që i flasin të ardhmes.

Data sheet

pages270
Shtëpia botueseGlobur R
Published year2010
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri