Vogelushja e bores View larger

Vogelushja e bores

Eowyn Ivey BUE219

New product

Përshkrim i shkurtër

..Dielli vetëtinte mbi dëborë. Dalluam gjurmë ariu të murrmë, drerë tepër larg për t'i qëlluar, një kojotë kureshtare. Ishte një nga ato ditët spektakolare të Alaskës që më mbante të lidhur fort pas saj kur shijoja shakullinat e "Vogëlushes së borës".

More details

90 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UEGEN

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Rreth librit

Ndodhemi në Alaskë, në vitin 1920: në fermë në një vend të ashpër dhe veçanërisht të vështirë për dy të ardhurit rishtas, Jack dhe Mabel. Pa fëmijë, ato luftojmë të ndarë; - ai thyhet nën peshën e punës së fermës, ajo shkatërrohet nga vetmia dhe dëshpërimi.

Në një moment të beftë, sapo nis bora e parë e sezonit, ata ndërtojnë një fëmijë prej bore. Mëngjesin tjetër ai zhduket - por ata shohin t’iu fekset një vajzë bjonde që kalon nëpër pemë. Kjo vajzë e vogël, të cilën e “pagëzojnë” me emrin Faina, duket të jetë një fëmijë pyjesh. Ajo shëtit nëpër pyll, e shoqëruar nga një dhelpër e kuqe që i rri në krah, dhe që rrëshqet lehtë nëpër dëborë, duke iu mbijetuar ngricave të pafundme të Alaskës.

Si Jack ashtu dhe Mabel luftojnë për ta kuptuar këtë fëmijë të cilëve iu shfaq si historia e një përralle dhe ata nisin ta duan si vajzën e tyre. Por, në këtë vend të bukur, të egër gjëra ndodh rrallë që të jenë aq të bukura siç shfaqen dhe ato që Jack dhe Mabel do të mësojnë për Fainën do t’i transformojnë ata.

Data sheet

pages338
Published year2013
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAstrit Cani