Piramida

Ismail Kadare BO0105

New product

Përshkrim i shkurtër

Nga shkrimtari shqiptar që prej vitesh është përfshirë në short-list për çmimin Nobel vjen një prozë hipnozë rreth Egjiptit të lashtë, një vepër që është në të njëjtën kohë një roman historik dhe një eksplorim i tmerrin të pushtetit shtetëror absolut.

More details

12 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Onufri
ISBN9789995687144

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Ngjarjet në këtë roman zhvillohen 2600 vjet para Krishtit. Faraoni Keops është i prirur të hequr dorë nga ndërtimi i një piramide për nderimin e tij, por ndërfuten histori gjyqësore që e bindin për të ndryshuar mendim. Ata thonë se piramida nuk është një varr, por një paradoks: ajo mban popullin egjiptian nën kontroll, duke shtypur krejtësisht.

Piramida është shtylla që mban lart pushtetin. Në qoftë se ajo lëkundjet, çdo gjë përmbyset.

Dhe kështu nis të ndërtohet piramida më e madhe që është ndërtuar ndonjëherë. Kjo është një monument që përplas dhjetëra njerëzve me vendosjen nga secili secili prej tyre të dhjetëra e mijëra gurëve.

Ai është subjekt i konspiracioneve reale dhe imagjinare që nevojiten për spastrimet e pamëshirshme dhe tortura të frikshme. Kjo është një përbindësh që do të stërmundojë të gjithë Egjiptin para se të gllabërojë vetë trupin e Keopsit.

Siç e ka thënë Ismail Kadare, Piramida është një tour de force e paranojës kafkiane dhe profecisë politike Oruelliane.

Thanë për librin

"Një meditim i bezdisshëm rreth realitetit – faktit brutal të despotizmit politik"

The New York Times Book Review

“Një prozë e zjarrtë e Kadaresë me realizmin magjik të Gabriel Garcia Marquez."

Los Angeles Times Book Review

"Një nga romancierët më bindës në çdo gjuhë që shkruan tani."

Wall Street Journal

Data sheet

pages140
ISBN9789995687144
Shtëpia botueseOnufri
Published year2010
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri