Shqipëria e Auguste Dozon View larger

Shqiperia e Auguste Dozon

Luan Rama LUR0016

New product

Përshkrim i shkurtër

Dozon ishte mik me rilindasit e njohur si Naim Frashëri dhe Kostandin Kristoforidhi, të cilët ishin bashkëpuntorët e tij dhe kishte kontakte me shumë nga rilindasit e tjerë në diasporën shqiptare.

More details

5 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Auguste Dozon është një nga konsujt franceze në Janinë që iu përkushtua kulturës shqiptare, veçanërisht përrallave, këngëve popullore, zakoneve të dasmave etj, autori i « Manuali i Gjuhës shqipe », apo « Përralla shqiptare » për çka dhe u vlerësua me çmimin « Volney » nga Akademia Franceze e asaj kohe. Eshtë i pari francez që boton në frëngjisht përrallat shqitare si dhen jë fjalor të gjuhës shqipe.

Data sheet

pages721
Shtëpia botueseLes Livres Rama
Published year2014
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri