Dhembja dhe meditimi

OSHO - Bhagwan Shree Rajneesh FNK0097

New product

Përshkrim i shkurtër

Kolektivi është një fjalë e rrezikshme. Në emër të kolektivit, individi ka qenë gjithmonë i sakrifikuar. Kombet kanë sakrifikuar individët, në emër të kombit, - e "kombi" është vetëm një fjalë. Linjat që keni tërhequr në hartë nuk janë askund në tokë. Ato janë vetëm loja juaj. Por në ato linja që ju keni tërhequr në hartë, miliona njerëz kanë vdekur - njerëz real, që vdesin për linja jo reale. Dhe ju i shpallni ata heronj, heronj të kombit!

More details

2 Items

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ISBN978-99956-86-99-4

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Askush nuk i kushton vëmendje të mjaftueshme individit. Dhe kjo është shkaktari themelor i të gjitha problemeve. Por për atë se individi duket aq i imët, kurse shoqëria aq e madhe, njerëzit mendojnë se, po e ndryshuan bashkësinë, atëherë edhe individi do të ndryshohet. Por kjo është marrëzi - sepse "shoqëria" është vetëm fjalë; në realitet ekziston vetëm individi, shoqëria nuk ekziston. Atë që quajmë "shoqëri" është vetëm fjalë pa substancë dhe aty nuk ka se çfarë të ndryshohet. Ti mund ta ndryshosh vetëm individin, more sado i imët të duket ai. Dhe kështu përnjëherë do ta kuptosh shkencën me të cilën ndryshon njeriu - ajo vepron në çdo individ, more kudo qoftë ai. Po ndjej se do të vijë dita kur do të jetojmë në shoqërinë harmonike, dhe ajo do të jetë më e mirë se të gjitha idetë të cilat utopia i ka krijuar gjatë mija viteve. Dhe atëherë realiteti do të jetë shumë më i bukur.

Data sheet

pages224
ISBN978-99956-86-99-4
RedaktoriRexhep Hida
Published year2012
Vendodhja e botimitTirane
Tipi i publikimitLibër
PërkthyesiSadedin Limani