Kategoritë

Ofertat

Lista e librave sipas Shtëpisë Botuese Toena

Shtëpia Botuese TOENA e ka filluar veprimtarinë e saj në janar të vitit 1993 me tre punonjës. Në organikën e saj sot përfshihen mbi 30 punonjës, si dhe një rreth i gjerë bashkëpunëtorësh (mbi 100) nga të gjitha fushat e kulturës, arsimit dhe shkencës shqiptare. Që nga dita e krijimit të saj ajo ka botuar mbi 2400 tituj nga studiuesit më në zë të institucioneve shkencore dhe universitare, libra informativë, botime nga historia dhe traditat kombëtare, metoda për mësimin e gjuhëve të huaja, fjalorë të shumëllojshëm, manualë për specialistët dhe profesionistët, letërsi artistike nga autorë shqiptarë dhe të huaj, si dhe albume e harta të ndryshme.


 

për faqe
Shfaq 1 - 32 nga 441 libra
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Nuk është në stok

  Karakteristikë e krijimtarisë së këtij autori mbetet sinqeriteti dhe bukuria e të rrëfyerit, vlera këto që e kanë bërë Gaqo Bushakën të jetë mjaft i lexuar nga fëmijët e moshës parashkollore dhe cikli i ulët i shkollave.

  500 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Nuk është në stok

  Një roman psikologjik, i analizave të thella, i zhbirimit të skutave më të fshehta të ndërgjegjes njerëzore.

  600 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Nuk është në stok

  Kjo buqetë romancash e ripunuar, e rindërtuar, e riinterpretuar dhe e botuar në versionin e orkestruar për një formacion komerçal, do të mbetet një gurë i çmuar në arsenalin e trashëgimisë sonë kulturore dhe në identitetin tonë kombëtar.

  1 000 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Në stok

  Për lexuesit e vegjël, por edhe për të rriturit vjen një përmbledhje me fabula të marra nga të katër anët e botës. Si gjithmonë fabulat kanë zënë një vend të rëndësishëm në rrëfimtarinë gojore. Fabulat e të mëdhenjve Ezopi, La Fonten, Melegari, vëllezërit Grim, Andërseni vijnë sërish në gjuhën shqipe. Anglia, Gjermania, Finlanda, India etj., janë vendet...

  1 200 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 300 Lekë Në stok
  I ri

  Besnik Mustafaj vjen me nje roman te ri per lexuesit ne vigjilje te panairit te pervitshem te librit, hedhur ne qarkullim nga shtepia botuese Toena

  1 300 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok
  I ri

  Ky koleksion përfshin 16 tregime të shkurtra. Libri përcjell njohuritë e autorit për qytetet moderne, ka një sens të hollë humori dhe përshkruan personazhe të mëdha. Autori i ri e kthen jetën në një realitet të ri narrativ, në filozofinë e një shkrimtari të ri.

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Nuk është në stok

  Humbe Penelat e semaforëve

  500 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  300 Lekë Nuk është në stok

  Autorja vjen me nje krijimtari per femije, sic jane vjershat.

  300 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Nuk është në stok

  Një sajt takimesh i ka bërë bashkë. Nuk u bënë të dashur, por miq. Dhe mendojnë të mbeten të tillë… Ajo është aktore. Ai shkrimtar. Ajo quhet Mia. Ai Pol. Ajo është angleze. Ai amerikan. Ajo fshihet në Monmartrë. Ai jeton në Mare. Ajo është shumë e suksesshme. Ai jo tamam.

  1 000 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  810 Lekë 900 Lekë -10% Në stok

  Subjekti i këtij romani është udhëtimi i Paolo Coelho-s gjatë muajve mars dhe korrik të vitit 2006, nëpër tre kontinente: Europë, Afrikë dhe Azi - një udhëtim në kohë dhe hapësirë, me të kaluarën dhe të tashmen, gjithmonë në kërkim të vetvetes.

  810 Lekë
  900 Lekë -10%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  810 Lekë 900 Lekë -10% Në stok

  Ky është një nga romanet më të suksesshme të Paolo Coelhos dhe një prej librave më të shitur në botë përgjatë këtij shekulli. Briliant në rrëfim, magjik dhe i thjeshtë në mënyrën sesi komunikon me lexuesin. Është një gjetje fantastike për dhurata për të dashurit apo miqt tuaj. Alkimisti nuk duhet humbur kurrësesi

  810 Lekë
  900 Lekë -10%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 350 Lekë 1 500 Lekë -10% Në stok

  Ky është një nga romanet më të suksesshme të Paolo Coelhos dhe një prej librave më të shitur në botë përgjatë këtij shekulli. Briliant në rrëfim, magjik dhe i thjeshtë në mënyrën sesi komunikon me lexuesin. Është një gjetje fantastike për dhurata për të dashurit apo miqt tuaj. Alkimisti nuk duhet humbur kurrësesi. Toena e sjell ne botim special, me kapak...

  1 350 Lekë
  1 500 Lekë -10%
  Cmim i reduktuar
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  600 Lekë Nuk është në stok

  Dhe ai vetë ishte pak a shumë si personazhet e tij, i thjeshtë, herë-herë rebel, herë-herë e urrente këtë realitet, autopsinë e të cilit e bëri më mirë se kushdo. Por, në fund, i tëri i shtrirë në Shtratin e Humanizmit, me dashurinë për ata personazhe që nuk arritën kurrë ta ndryshonin Shqipërinë.

  600 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 700 Lekë Në stok
  I ri

  Në këtë biografi të pazakontë, shkruar nga Dr. Eris Rusi vjen historia e jashtzakonshme e Beqir Potkës nga ferri komunist drejt Tokës së Premtuar, në SHBA.

  1 700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Ne permbedhjen Vepra 2 te Andon Zako Çajupit përfshihet: Baba Musa lakuriq”.

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Ne permbledhjen "Vepra 3" te Andon Zako Çajupit përfshihet “Burr' i dheut”.

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  Ne permbledhjen "Vepra 4 te Andon Zako Çajupit përfshihen: “Përralla të sgjedhura nga të vjershëtarit math La Fontaine.

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Nuk është në stok

  800 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  700 Lekë Në stok

  Ky libër me anekdota, me këto rrëfime shpotitëse dhe satirike, me një gjuhë të thjeshtë e zbavitëse, humor të hollë e satirë therëse, të mbledhura me kujdes.

  700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Në stok

  800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Nuk është në stok

  Ky roman përçon një kulturë të gjerë te lexuesi, duke krijuar emocionin dhe aftësinë për të njohur mirë vlerën e jetës dhe raporteve njerëzore. Autorja është magjistare e fjalës, që me aq mjeshtëri i përshkruan detajet emocionale.

  800 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 200 Lekë Nuk është në stok

  Ky libër – ashtu si edhe emisioni televiziv me të njëjtin titull, ku u mbështet – nuk u drejtohet vetëm adhuruesve të letërsisë, por një publiku më të gjerë, i cili mbetet i ndjeshëm kundrejt problemeve dhe shqetësimeve të kohës sonë.

  1 200 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 800 Lekë Në stok
  I ri

  Studiuesi dhe perkthyesi Ilir Hashorva sjell per here te pare ne menyre te detajtuar dhe te plote nje studim ne shqip per rrenjet e antisemitizmit dhe si u ndertuan ideologjite e urrejtjes mbi kete bosht.

  1 800 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  900 Lekë Në stok

  Brenda veprës së shkrimtarit është përditshmëria, ëndrrat, historia, mitet, dashuria, urrejtja, është filozofia e psikologjia mbarëshqiptare, janë bizneset, intrigat, zakonet, shpirti, lindja, vdekja, ringjallja, vrasja, shteti, feja, qielli, Hadi.

  900 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 700 Lekë Në stok

  Në libër është trajtuar nëmënyrë të përmbledhur prania e ngulimeve arbëreshe në 17 krahina të Italisë së sotme, nga 20 të tilla gjithsej, ilustruar me hartën përkatëse për secilën krahinë e provincë italiane, si dhe listimi i 534 vendbanimeve me gjurmë arbëreshe nga 50 të tilla që njihen zyrtarisht sot.

  1 700 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Në këtë roman ka edhe një velierë. Por, si në veprat e mëparshme, Zija Çela e komandon anijen e prozës së vet për ta dërguar larg, përmes një bote sa reale aq imagjinare.

  1 000 Lekë
  Në stok
 • Shikim i shpejtë
  800 Lekë Nuk është në stok

  Libri është fokusuar në trajtimin e zgjeruar të raporteve të politikës shqiptare, krahasuar me standartet e politikës moderne europiane dhe amerikane. Në këtë kontekst studiohet nga autori dialektika kontekstuale e politikës shqiptare si “tipologji më vete”, problemi i banalizimit të së keqes politike, komunikimet e çorroditura të saj. Sidomos me vlerë...

  800 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  2 000 Lekë Nuk është në stok
  I ri

  “ARTI PREJ ZANAFILLËS TE VAN GOGH” përmbledh rreth 450 vepra të zgjedhura, sidomos të artistëve, që me vizionet e tyre origjinale zgjeruan kufijtë e gjuhës së pikturës. Libri është i lehtë për t’u qëmtuar, mjaft praktik si dhe përmban riprodhime të kryeveprave të kësaj periudhe. Shpresa jonë është që edhe lexuesi të mbetet i prekur nga kjo pasuri e madhe...

  2 000 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  500 Lekë Nuk është në stok

  Këto poezi vijnë para laxuesit si vokacion shprehës, që ruajnë ekuilibrim midis thënies dhe domethënies, formës dhe mesazhit.

  500 Lekë
  Shto në shportë Më shumë
  Nuk është në stok
 • Shikim i shpejtë
  1 000 Lekë Në stok

  Fëmijët e moshës 5-8 vjeç do të zbulojnë në këtë atlas kafshët e gjithë botës; do të njihen me të gjitha llojet e tyre, të cilat jetojnë në të pesë kontinentet, si edhe me karakteristikat e secilës kafshë.

  1 000 Lekë
  Në stok
Shfaq 1 - 32 nga 441 libra