Categories

Specials

List of products by supplier: Fan Noli

per page
Showing 65 - 96 of 294 items
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Frika përfaqëson në vetvete diçka që mund të ndihet. Ne atë e quajmë gjendje afektive, ndonëse po ashtu nuk e dimë ç'do të thotë afekt. Si ndjesi, frika karakterizohet nga një shenjë fare e qartë e diçkaje të pakëndshme, por me kaq nuk merr fund cilësia e saj: jo çdo gjë që ka karakterin e të pakënshmes mund ta quajmë frikë.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Frojdit i intereson vetëm sinqeriteti dhe jo mirësjellja. Ai ka rënë në disa gjurmë dhe i ndjek ato. Pikërisht drithma e kolegëve provon se padashur ai e ka vënë gishtin në vendin e sëmurë, e ka prekur nervin e çështjes me të parën.

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  Historia që kam ndërmend të shkruaj është historia e një prej luftërave kufitare. Për nga përmasat europiane, ajo nuk është e rëndësishme as nga rezultatet, as nga numri i atyre që morën pjesë në të"

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  Historia që kam ndërmend të shkruaj është historia e një prej luftërave kufitare. Për nga përmasat europiane, ajo nuk është e rëndësishme as nga rezultatet, as nga numri i atyre që morën pjesë në të"

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  Fjalët e tij po i vinin në vesh si një mërmërimë. "Kujdesu për veten. Të dua..." "Edhe unë të dua." Pastaj u përqafuan fort, pa thënë më asgjë.

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Nje tjeter veper e Remarkut vjen ne shqip per lexuesit dhe te pasionuarit pas vepres se tij. Gem sjell nje tjeter realitet dhe tematike nga ato qe njohur nga ky autor i famshem i shekullit te XX, te rrefyer mjeshtrisht nga Remarku.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Nuk e di ç'do të ndodhë nesër, unë ia dorëzoj veten ekzistencës! Nuk e ngarkoj veten me asgjë. Më mjafton dita e sotme. Kur të vijë dita tjetër, ajo do të sjellë problemet e sfidat e veta, atëherë do të filloj të mendoj.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Të gjithë ne shohim ëndrra, por nuk i kuptojmë ato. Gjuha simbolike është një gjuhë, në të cilën përvojat, ndjenjat dhe mendimet intime shprehen sikur të ishin përvoja apo ngjarje të të tjerëve. Kjo gjuhë mbështetet në një logjikë, ku kategori themelore nuk janë hapësira dhe koha, por intensiteti dhe asosiacioni.

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Fantazia e shkrimtarëve bredh kudo; Ajo e Romain Gary është arratisur në Shqipërinë e kohës së komunizmit dhe, veç personazhit të tij, Mark Matjë që e çon në “Luginën e Shqipeve”, një tjetër personazh është edhe Enver Hoxha. Fituesi dy herë i çmimit Gonkur në Francë na vjen me një fiction tejet zbavitëse dhe të rrallë, përmes shqipërimit goditës të...

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 100 Lekë In Stock

  Grishja e madhe është një përkushtim për ata që janë të gatshëm të rrezikojnë dhe të heqin dorë prej traditave, dijeve, filozofive, dëshirave, frikës, dyshimeve, kufizimeve, ndarjeve në të "mirë" dhe "keq", mendja dhe trupi, dashuria dhe armiqësia e vetes dhe e zotit...

  1 100 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  400 Lekë In Stock

  400 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  2 250 Lekë 2 500 Lekë -10% In Stock

  Janë të rrallë shkrimtarë që kanë lënë thesare të tilla për fatet e njeriut në kohë lufte dhe herezie siç ka bërë shkrimtari gjerman, Erih Maria Remark. Në kulmin e histerisë naziste, ku jeta nuk kishte vlerë dhe tragjikja ishte pjesë reale mes njerëzve, autori ka sjellë himne të mrekullueshme. Edhe ky set është ideuar për ata që janë dashuruar marrëzisht...

  2 250 Lekë
  2 500 Lekë -10%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  3 000 Lekë In Stock

  Vëllimi i tretë i “Historisë së botës” së dy prej mendjeve më brilante të historishkrimit të shekullit të XX, J. Robert dhe O. Westad trajtojnë epokën e revolucioneve dhe pasojat që shkaktuan në zhvillimin e shoqërisë njerëzore. Ky është vëllimi i fundit i serisë me tre vepra të historisë së botës.

  3 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  3 000 Lekë In Stock

  Ky është një nga librat më të mirë për historinë e antikitetit, ku ngjarjet dhe personalitetet vijnë në një optikë të re, nga dy prej historianëve më autoritarë në ditët tona

  3 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  3 000 Lekë In Stock

  Shenjat pararendëse të një ere të re do të nisin të grumbullohen rreth vitit 1500. Tashmë, disa prej tyre i kemi përmendur, si për shembull zbulimin e Amerikës dhe pinjojtë e parë të ndërmarrjes evropiane.

  3 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  4 000 Lekë In Stock

  Ne kete botim special jane perfshire ne nje liber te vetem 3 librat e Zigmund Frojdit "Hyrje ne psikanalize"

  4 000 Lekë
  In Stock
 • Ne kete pako jane perfshire tre librat Hyrje ne psikanalize te Frojdit, ku jane permbledhur te gjitha leksionet e tij ne kete disipline

 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Gjithë origjinaliteti i kësaj vepre, ku do ta përqendrojë vëmendjen lexuesi, shpjegohet me kushtet e lindjes së saj. Në leksione nuk ka mundësi të ruhet qetësia dhe gjakftohtësia e një traktati shkencor. Veç kësaj, para lektorit del detyra që të tërheqë vëmendjen e dëgjuesit gjatë dy orëve.

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë Out of stock

  Gjithë origjinaliteti i kësaj vepre, ku do ta përqendrojë vëmendjen lexuesi, shpjegohet me kushtet e lindjes së saj. Në leksione nuk ka mundësi të ruhet qetësia dhe gjakftohtësia e një traktati shkencor. Veç kësaj, para lektorit del detyra që të tërheqë vëmendjen e dëgjuesit gjatë dy orëve.

  1 000 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  800 Lekë In Stock

  Romani “I huaji” i nobelistit francez Alber Kamy përkthehet sërish në gjuhën shqipe: Kësaj radhe është përkthyesja Rajmonda Vuçini e cila ka shqipëruar një nga romanet më të rëndësishme të shekullit të XX dhe një nga librat që ndikoi në zhvillimin e ekzistencializmit

  800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 500 Lekë In Stock

  Ky është romani në të cilin mishërohen, në trajtën më të plotë, parimet krijuese të Dostojevskit dhe ku zotimi i çuditshëm i subjektit arrin lulëzimin e vërtetë.

  1 500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 500 Lekë In Stock

  Imaginarja u botua fillimisht në Francë në 1940. E projektuar posaçërisht si një ese në fenomenologji, ajo shënon përpjekjen e parë për t’iu futur punës së Husserlit në kulturën franceze dhe nga atje në botën angleze. Botuar tre vjet para Qenies dhe Asgjë, kjo vepër përmban shqyrtimin e parë të zgjatur për koncepte të tilla si mungesa dhe liria. Tek ky...

  1 500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 500 Lekë In Stock

  Në këtë vëllim jam përpjekur të bëj një paraqitje të interpretimit të ëndrrave dhe me këtë nuk e kam kapëcyer, besoj, sferën e interesit që mbulon neuropatologjia, sepse kërkimi psikologjik tregon se ëndrra është formacioni i parë i një grupi fenomenesh anormale psikike, formacionet e tjera të të cilit, të tilla si fobitë histerike, fiksimet dhe deliret,...

  1 500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 500 Lekë In Stock

  Osho thotë se intuita është e panjohshmja. Mistiku nënkupton atë që nuk njihet kurrë, e panjohshmja pra. Intuita në disa kuptime është njësoj si instinkti, në një farë kuptimi ndryshon absolutisht nga instinkti; në një tjetër mënyrë ndryshon absolutisht nga intelekti.

  1 500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  2 200 Lekë In Stock

  Ky studim i botuar ne shqip sjell nje kendveshtrim tjeter per metoden anti-realizem socialist ne vepren e shkrimtarit tone te shquar, Ismail Kadare, - nje debat i madh per korpusin letrar kadarean. Autori ka punuar gjate me vepren e Kadarese dhe njohjen e artit dhe letersise gjate sistemit komunist. Vlera e ketij studimi rritet ne aspektin krahasues me...

  2 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  Në rast se një mjek praktikant psikoanalist pyet veten, se për çfarë vuajtjesh i kërkohet më shpesh ndihmë, atëherë ai, pa marrë parasysh frikën shumëformëshe, duhet të përgjigjet: nga impotenca psikike.

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Jeta, Dashuria, e qeshura, ky libër përcjell mesazhin, sipas filozofit, se njerëzit duhet të jetojnë pa u pajtuar me modelin e caktuar apo kushte konkrete. Çdo gjë që shkatërron lirinë "nuk është" DASHURI. Duhet të jetë diçka tjetër, sepse dashuria dhe liria shkojnë së bashku, janë dy krahët e zogut të njëjtë.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 800 Lekë In Stock

  Kësaj radhe nga Danielle Steel vjen një roman frymëzues dhe i ngrohtë rreth një nëne dhe vajzës së saj që përballen me sfida, me lumturi dhe që kapërcejnë tragjedinë duke ruajtur në dukje një jetë të përsosur

  1 800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  3 000 Lekë In Stock

  Libri Jetët e Artistëve i Xhorxhio Vazarit përfaqëson veprën më të madhe dhe më të rëndësishme të epokës rreth artit të Rilindjes italiane. Përmbledhjet e Vazarit rreth këtyre jetëshkrimeve gëlojnë nga faktet, vlerësimet dhe anekdotat argëtuese rreth jetës së disa qindra artistësh, duke shkuar nga figurat më të mëdha (Xhioto, Mazaçio, Leonardo, Rafaelo,...

  3 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  Joga ka ekzistuar për shumë, shumë shekuj para se të shfaqej Patanxhali. Ai nuk është zbuluesi i parë, por praktikisht u bë zbuluesi i parë dhe themeluesi vetëm nga ky kombinim i rrallë i individualitetit të vet. Shumë njerëz punuan para tij dhe pothuajse gjithçka ishte e njohur, por joga priste Patanxhalin.

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Joga Vijnanam është një libër i pashembullt që sqaron në mënyrë klasike njohuritë gjithëpërfshirëse të jogës. Ai është thurur bukur në sanskritisht iiic një përkthim të thjeshtë e të qartë. Autori i këtij libri historik është i nderuari Acharya Balkrishna.

  700 Lekë
  In Stock
Showing 65 - 96 of 294 items