Kultura dhe bumi View larger

Kultura dhe bumi

Jurij Llotman BPS0027

New product

Përshkrim i shkurtër

Libri që merr në dorë lexuesi shqiptar ofron për herë të parë mundësinë e një njohjeje relativisht vizionare të teorisë dhe koncepteve shkencore semiotike llotmaniane për formacionet kulturore, të parashtruara me thjeshtësi e qartësi edhe për lexuesin e paspecializuar në këtë sferë.

More details

3 Items

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Pika pa Sipërfaqe
ISBN9789995682170
Viti i botimit2010

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Diapazoni i krijimtarisë shkencore të Jurij Llotmanit është jashtëzakonisht i gjerë. Në rrethin e interesave të tij hyjnë estetika, poetika, teoria e semiotikës, historia e kulturës, mitologjia dhe teoria e kinematografisë dhe të gjitha këto, përanash disiplinës themelore, historisë së letërsisë ruse. Llotmanin e josh çdo temë: nga analiza e dukurive të tilla të kulturës si bluxhinset apo studimet mbi demonologjinë, ai kalon me lehtësi në analizën filologjike të teksteve artistike apo në paralelet e papritura në sferën e matematikës dhe biologjisë. Madje edhe lexuesi që nuk njihet me përmbajtjen e të gjitha punimeve të Llotmanit mundet ta vlerësojë qasjen teorike që përbën themelin e këtij libri.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages238
ISBN9789995682170
Viti i botimit2010
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAgron Tufa