Kultura dhe bumi Shiko më të madhe

Kultura dhe bumi

Jurij Llotman BPS0027

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Libri që merr në dorë lexuesi shqiptar ofron për herë të parë mundësinë e një njohjeje relativisht vizionare të teorisë dhe koncepteve shkencore semiotike llotmaniane për formacionet kulturore, të parashtruara me thjeshtësi e qartësi edhe për lexuesin e paspecializuar në këtë sferë.

Më shumë detaje

3 Artikuj

Kujdes! Libri i fundit në stok!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Pika pa Sipërfaqe
ISBN9789995682170

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Diapazoni i krijimtarisë shkencore të Jurij Llotmanit është jashtëzakonisht i gjerë. Në rrethin e interesave të tij hyjnë estetika, poetika, teoria e semiotikës, historia e kulturës, mitologjia dhe teoria e kinematografisë dhe të gjitha këto, përanash disiplinës themelore, historisë së letërsisë ruse. Llotmanin e josh çdo temë: nga analiza e dukurive të tilla të kulturës si bluxhinset apo studimet mbi demonologjinë, ai kalon me lehtësi në analizën filologjike të teksteve artistike apo në paralelet e papritura në sferën e matematikës dhe biologjisë. Madje edhe lexuesi që nuk njihet me përmbajtjen e të gjitha punimeve të Llotmanit mundet ta vlerësojë qasjen teorike që përbën themelin e këtij libri.

Të dhëna

Faqe238
ISBN9789995682170
Viti i Botimit2010
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAgron Tufa