Reduced price! Tetralogjia e koheveTetralogjia e koheve View larger

Tetralogjia e koheve

Jorgos Filipou Pieridhi A-003763

New product

67 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Toena
ISBN9789928277589
Viti i botimit2019

800 Lekë

-20%

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Kopshti me portokaj

Toka në këtë breg të Qipros është e bekuar. Dheu është i lehtë, ranor, uji është i mirë, ndërsa frymëmarrja e detit i zbut ngricat e dimrit. Gjithçka që duhet për të kultivuar portokaj. Tokë për kopshte. Një rrip ngjyrë jeshile e thellë qarkon brezin ngjyrë ari të rërës gjatë gjithë gjatësisë së gjysmëharkut të gjirit dhe mbaron te shkëmbinjtë e kepit. Gjatë muajit mars, kur qëllon që flladi të fryjë nga toka, bën që hapësira e detit deri te hyrja e gjirit, në një distancë prej dy miljesh, të mbajë një aromë të këndshme lulesh.

Të kultivosh pemë portokalli është një fjalë goje. Por mënyra se si kjo fjalë bëhet realitet, e dinë vetëm njerëzit, të cilët, ashtu si Petri, lidhën ngushtë për një jetë të tërë, mundin dhe djersën e tyre, me tokën dhe me këto pemë, në një masë të tillë sa këto tri pjesë përbërëse të një kopshti, të mos dallohen njëra nga tjetra. Në këtë mënyrë e ngriti kopshtin e tij të portokajve Petri, në skajin e atij rripi të gjelbër, në kufi me gjirin.

 

Data sheet

Lloji i botimitPaper back
pages368
ISBN9789928277589
Viti i botimit2019
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiKristo Pulla
I ri1