Dona Flor dhe dy burrat e saj – soft cover View larger

Dona Flor dhe dy burrat e saj – soft cover

Jorge Amado BO0233

New product

Përshkrim i shkurtër

Një roman briliant, me ndikim të jashtëzakonshëm në letërsinë latino-amerikane dhe atë botërore përgjatë shekullit të XX. Një histori e rrallë për dashurinë, martesën dhe jetën e një kumarxhiu i cili nuk vdes kurrë pasi lë pasione të forta pas ikjes

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Onufri
ISBN9789928226198

2 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Askush nuk habitet kur sharmanti e kokëforti Vadinjo dos Gimaraes, një kumarxhi i famshëm për humbjet e tij, vdes gjatë Karnavaleve. Vejusha e tij e përvuajtur, i kushtohet gatimit në shkollë dhe miqve të saj, të cilët e nxisin të rimartohet.

Shpejt, ajo tërhiqet pas një farmacisti i cili është gjithçka që Vadinjo nuk ishte dhe është plotësisht e gatshme të martohet me të.

Por pas dasmës, ajo nis të ëndërrojë për vëmendjen erotike të burrit të saj të parë; dhe një mbrëmje, vetë Vadinjo, shfaqet pranë krevatit të saj, si hamshor i vërtetë, për të rimarrë të drejtat e tij martesore.

Thanë për romanin

“Vulgar, brilant, njerëzor dhe humoristik … plot me kënaqësi të papritura. Gjithçka që një roman modern duhet të jetë.”

–The Denver Post

“Një rrëfyes karizmatik … Asnjë shkrimtar tjetër latino-amerikan nuk admirohet kaq sinqerisht nga kolegët e tij dhe asnjë tjetër nuk ka pasur këtë ndikim krijues në rrjedhën e letërsisë latino- amerikane.”

–The New York Times Book Review

“Një kryevepër sentimentale.”

–Los Angeles Times

“Poetike, komike dhe vërtet njerëzore.”

–Chicago Tribune

“Një prej shkrimtarëve më madhështorë … gjithashtu edhe një nga më argëtuesit.”

–Mario Vargas Llosa

Data sheet

pages588
ISBN9789928226198
Published year2017
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
Përmasat16x25
PërkthyesiAbdurrahim Myftiu
RomanRomancë&Pasion
I ri1