Omer Kaleshi, shtërgu nga Ballkani View larger

Omer Kaleshi, shtergu nga Ballkani

Luan Rama LUR0020

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky libër është një jetëshkrim artistik i jetës dhe veprës së piktorit me origjinë shqiptare, Omer Kaleshi,

More details

8 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Sot ai trajtohet si një piktor ballkanik, pasi jeta e tij është përfshirë midis Kërçovës së Maqedonisë, Stambollit të Shqipërisë dhe Shqipërisë ku ka udhëtuar shpesh dhe ka ekspozuar veprat e tij. Prej 500 vjetësh ai krijon në atelierin e tij parisian, veçanërisht serinë e barinjve, dervishëve, të dramës ballkanike dhe « kokave », pasi kokat, thekson ky piktor shprehin dramën njerëzore. Shumë autorë francezë, turq, maqedonas dhe shqiptarë i janë adresuar veprës së tij.

Data sheet

pages200
Published year2015
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri