Metamorfoza dhe ne kolonine ndeshkimore View larger

Metamorfoza dhe ne kolonine ndeshkimore

Franz Kafka LG0111

New product

Përshkrim i shkurtër

“Metamorfoza & Në koloninë ndëshkimore” është një libër i autorit Franc Kafka, i përkthyer nga Gjergj Vlash për lexuesin shqiptar. Në këtë botim mund të gjeni veprën “Metamorfoza”, një kryevepër letrare.

More details

2 Items

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Argeta LMG
ISBN9789995617431

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

Si zakonisht tek Kafka, edhe këtu ambienti ka një natyre simbolike. Kafka e fillon veprën e tij me mëngjesin në të cilin një person ndjen që po shndërrohet në kandër. Mëngjesi është i zakonshëm në shkrimet e tij, zgjimi që personifikon shpresën e re, emocionet e reja, të gjitha këto turbullohen menjëherë sapo personi fillon kontaktin me botën, ai rrënqethet nga atdheu zhgënjyes.

Grigori i transformuar tashmë, krijon fillimisht një shqetësim të thellë në familje. Të gjithë ata në ketë moment janë të përkushtuar rreth tij. Gjenialiteti i Kafkës është se ai e paraqet Grigorin në ndryshimin fizik apo mekanik por jo shpirtëror dhe të ndërgjegjes.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages118
ISBN9789995617431
Published year2020
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiGjergj Vlashi