Maksima (Aforizma e Zürau-t) (HC) View larger

Maksima (Aforizma e Zürau-t) (HC)

Franz Kafka BUE171

New product

Përshkrim i shkurtër

Mendimet e fshehta me të cilat ti fut brenda vetes të keqen nuk janë tuajat por të së keqes.

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UEGEN
ISBN99943-31-72-8

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Kafka mendon kështu, po ti? Sa fat qenka të kuptosh se toka mbi të cilën po qëndron nuk mund të jetë më e madhe se dy këmbët që ka përsipër. E si mund ta gëzojmë botën po nuk u futëm brenda saj? Skutat ku të fshihesh janë të shumta, ndërsa shpëtimi një i vetëm, por ka kaq mundësi shpëtimi aq sa janë dhe skutat. E kemi objektivin, por jo mënyrën: ajo që ne quajmë mënyrë s'është veçse hezitim. Sjellja e keqe vazhdon të na imponohet, të mirën e kemi vetë. Me ta futur brenda vetes, e keqja s'kërkon më t'i besosh. Mendimet e fshehta me të cilat ti fut brenda vetes të keqen nuk janë tuajat por të së keqes. E mira, në një farë kuptimi mbetet e pangushëlluar.

Data sheet

pages115
ISBN99943-31-72-8
Published year2006
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiArtan Fida