Kafsha qe jep shpirt View larger

Kafsha qe jep shpirt

Philip Roth SB0204

New product

Përshkrim i shkurtër

Kafsha që jep shpirt është ndër punët e fundit të shkrimtarit amerikan Philip Roth (1933-2018). Kjo kryevepër përmbledh në mënyrë të përsosur gjithë qasjen pesimiste mbi epokën tonë, me penën e njërit prej prozatorëve më të vlerësuar botërisht pas Luftës së Dytë Botërore."

More details

111107 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Skanderbeg Books
ISBN9789928221650

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

"David Kepeshi, personazhi kryesor i këtij  romani, është një intelektual mjaft i vlerësuar, i ndjekur gjerësisht në auditor dhe në publik. Jeta e tij private shfaqet po aq e larmishme. Me gjithë moshën e shtyrë, Kepeshi zhytet shpesh në aventura dashurore. Martesa e dështuar që ka lënë pas dhe suksesi i mëvonshëm me gra të reja në moshë u japin jo pak nota shthurjeje marrëdhënieve të tij sociale – çka shfaqet haptas në rrëfimin e tij të gjatë, të ngarkuar me gjuhë sa erotike, aq edhe tragjike dhe cinike.

Gjithçka shkon fjollë deri ditën kur ai njihet në mënyrë intime me një vajzë kubane, me të cilën do të krijojë një lidhje që me kohën do të dalë krejtësisht jashtë përllogaritjeve të tij. Për Kepeshin, kjo do të jetë mundësia e artë për të kuptuar veten, rrjedhën e ngjarjeve që e kanë shënjuar, por edhe për ta shtyrë drejt një analize më të thellë të shoqërisë dhe të mijëvjeçarit të ri.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages136
ISBN9789928221650
Published year2023
Vendodhja e botimitTirane
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitOver 14 years old
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiEdon Qesari
I ri1