Komploti kunder Amerikes View larger

Komploti kunder Amerikes

Philip Roth A-000558

New product

Përshkrim i shkurtër

Romani më i shitur i një historie alternative të Philip Rothit - historia tronditëse e asaj që ndodh me një familje, kur Amerika zgjedh një president karizmatik, ithtar i izolimit!

More details

501 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
ISBN9789992759966

1 250 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

Në një vepër të jashtëzakonshme narrative, Philip Rothi imagjinon një histori alternative të Amerikës, ku Franklin D. Roosevelt humbet zgjedhjet presidenciale të vitit 1940 dhe president i Amerikës bëhet aviatori heroik dhe izolacionisti i tërbuar Charles A. Lindbergh.

Menjëherë pas fitores, Lindberghu negocion për një "mirëkuptim" të përzemërt me Adolf Hitlerin, ndërsa qeveria e re fillon një program të antisemitizmit njerëzor.

Nga ky çast e tutje, Shtetet e Bashkuara ndalojnë së mbështeturi britanikët dhe francezët dhe, prapa neutralitetit në dukje, hyjnë në marrëveshje me Gjermaninë e Hitlerit.

Dhe ndërkaq, një familje hebrenjsh në Newark, familja Roth, zbulon se nuk janë aq sa duhet amerikanë për shijet e presidentit të ri dhe fillon të frikësohet se edhe vendi i tyre, Amerika, do të kthehet në një mbretëri terrori.

Mes kundër-historisë dhe autobiografisë, portreti i Amerikës në formën e një makthi.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages440
ISBN9789992759966
Published year2021
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiJorgji Qirjako
I ri1