Reduced price! Uji i liqenit nuk eshte kurre i embel View larger

Uji i liqenit nuk eshte kurre i embel

Xhulia Kaminito BDR0352

New product

Përshkrim i shkurtër

Xhulia Kaminito i jep jetë një romani ankoruar në realitet, përshkuar njëkohësisht prej një paqetie radikale, që e kthen shkrimin thelbësor e të matur, shpues e poetik, në bastionin e fundit kundër fantazmave që na kanosen. Liqeni është një pasqyrë magjike: në tabanin e tij, së bashku me grazhdin e përmbytur, shohim rininë, sfidën e saj këmbëngulëse ndaj palumturisë.

More details

111109 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Dritan
ISBN9789928377340

1 260 Lekë

-10%

1 400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Erë algash të shkitshme dhe rëre të dendur, erë pendësh të lagura. Është një krater antik, tashmë plot me ujë: është liqeni i Braçanos, ku ankoron familja e Antonias, gruas krenare deri në kokëfortësi, që e vetme kujdeset për një burrë ulok dhe katër fëmijë, teksa largohet prej mospërfilljes së Romës. Antonia është shumë e ndershme, Antonia nuk pranon kompromise, Antonia beson tek e mira e përbashkët, por  pavarësisht kësaj do t’i mësojë bijës së vetme të mbështetet thjesht tek aftësitë e veta e ta mbajë kokën lart.

Dhe Gaia mëson: të mos qahet, të hipë përditë në tren për të shkuar në shkollë, të lexojë libra, ta fshehë telefonin në një kuti këpucësh, të zhytet në liqen, edhe pse rrymat e tërheqin së poshtmi.

Janë vitet 2000. Gaia dhe miqtë e saj rriten në një botë, nga e cila betejat politike e qytetare ndodhen larg, pranë është  vetëm  kabotazhi i vogël i objekteve të zotëruara apo të mohuara, i mesazheve të para, ujërat e palëvizshme të një ekzistence pa horizonte.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages314
ISBN9789928377340
Shtëpia botueseL’acqua del lago non è mai dolce
Published year2023
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitOver 14 years old
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAlbana Nexhipi Lekaj
RomanRomancë&Pasion
I ri1