Epistolari i Zaratës View larger

Epistolari i Zarates

Luan Rama LUR0034

New product

Përshkrim i shkurtër

Libri është ilustruar dhe me vizatime të Sandro Botiçelit, i cili ndër të parët që ilustroi “Ferrin” e Dantes.

More details

10 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Ky libër, në formën e një epistolari është frymëzuar nga historia e një të burgosuri politik në Zvërnec të Shqipërisë gjatë epokës totalitare. Ai ishte një përkthyes, njohës i kulturës italiane dhe i latinishtes dhe në Zvërnec, aty ku përjetonte ferrin, përktheu “Ferrin” e Dantes. Nëpërmjet trembëdhjetë letrave që i shkruan gruas së tij, ai tregon botën e burgjeve, gjendjen e tij dhe punën gjatë përkthimit të Ferrit, ku gjen analogjinë me veprën më të njohur danteske.

Data sheet

pages96
Shtëpia botueseElve
Published year2017
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri