Omer Kaleshi - la cigogne des Balkan View larger

Omer Kaleshi - la cigogne des Balkan

Luan Rama LUR0021

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky libër është një jetëshkrim artistik i jetësdhe veprës së piktorit me origjinë shqiptare, Omer Kaleshi.

More details

10 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

1 072 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Sot Omer Kaleshi trajtohet si një piktor ballkanik, pasi jeta e tij është përfshirë midis Kërçovës së Maqedonisë, Stambollit të Shqipërisë dhe Shqipërisë ku ka udhëtuar shpesh dhe ka ekspozuar veprat e tij. Prej 500 vjetësh ai krijon në atelierin e tij parisian, veçanërisht serinë e barinjve, dervishëve, të dramës ballkanike dhe « kokave », pasi kokat, thekson ky piktor shprehin dramën njerëzore. Shumë autorë francezë, turq, maqedonas dhe shqiptarë i janë adresuar veprës së tij.

Data sheet

pages260
Shtëpia botueseGlobus R
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaFrengjisht
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri