Bageti e Bujqesi, Lulet e veres, vjersha te tjera Shiko më të madhe

Bageti e Bujqesi, Lulet e veres, vjersha te tjera

Naim Frashëri BDI0027

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Lirika zë vendin kryesor në krijimtarinë e Naimit, sadoqë poema epike "Historia e Skënderbeut" është një nga veprat e tij më të rëndësishme. Por edhe këtu, pjesët më të qëlluara janë ato lirike.

Më shumë detaje

881 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
ISBN9992747331

350 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Veprat kryesore të lirikës së Naimit janë poemat "Bagëti e Bujqësi" dhe "Dëshirë e vërtetë e shqiptarëve", përmbledhjet "Lulet e verës", "Parajsa dhe fjala fluturake", si dhe disa vjersha për shkollat. Në këto krijime Naimin e gjejmë një poet me ndjeshmëri të madhe, me hove lirike të fuqishme, me sens gjuhësor të mahnitshëm. Në lirikën e tij është përfaqësuar njeriu i asaj kohe me një kompleksitet ndjenjash e mendimesh, me vrulle të papërmbajtura patriotike dhe ndonjëherë me rënie shpirtërore për jetën personale, i etur për dituri e përparim dhe i trazuar nga ndjenja e paragjykime mistike, me dashuri të sinqertë e të pastër për njeriun dhe me shpresë se do të arrihet mirëkuptimi dhe harmonia shoqërore, i dhënë në dashuri, por i paçliruar prej patetikes platonike, adhurues i natyrës e i fshatarit, himnizues i trimërisë e i atdhedashurisë.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe141
ISBN9992747331
RedaktoriPetrit Ymeri
V. Bot2001
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
Numri i botimeveI parë