Fjalor rusisht-shqip View larger

Fjalor rusisht-shqip

Eshref Ymeri BOT0129

New product

Përshkrim i shkurtër Fjalor frazeologjik rusisht shqip me 25 160 shprehje frazeologjike

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Bota Shqiptare
ISBN9789928001290

7 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Mbi autorin Eshref Ymeri ka lindur n? fshatin Mesaplik të Vlorës m? 25 dhjetor 1938. Pasi mbaroi arsimin fillor n? Mesaplik, vazhdoi shtat? vjeçaren n? fshatin Ramic? dhe në vitin 1959 mbaroi Gjimnazin "Ali Demi" t? Vlor?s me rezultatin shk?lqyesh?m. Nga ky rezultat i përpjekjeve të para për tu pajisur me dije dhe kulturë, iu dha e drejta p?r t? studjuar n? Leningrad të B. S. p?r gjuh?n ruse. Kur u prish?n mar?dh?niet me B.S, n? qershor t? vitit 1961 ai u kthye në Shqipëri dhe vazhdoi Universitetin e Tiran?s p?r gjuh? let?rsi ruse n? fakultetin "Histori Filiologji", të cilin e mbaroi me rezultate të larta n? vitin 1966 dhe u emrua pedagog n? katedr?n e gjuh?s dhe let?rsis? ruse. M? von? e caktuan shef të redaksis? s? botimeve n? gjuh? t? huaja deri n? vitin 1990. Gjat? k?saj periudhe ai drejtoi redaksin? p?r p?rkthime n? gjuh? t? huaja për veprat e Enver Hoxh?s. M? 1992 filloi sërish pun?n si pedagog p?r gjuh?n dhe let?rsin? ruse, deri m? 31 gusht 2003, kur doli n? pesion.

Data sheet

pages1256
ISBN9789928001290
Published year2015
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Numri i botimeveI parë