Frymë të vdekura – i plotë View larger

Fryme te vdekura – i plote

Nikollaj V. Gogol A-008201

New product

Përshkrim i shkurtër

“Frymë të vdekura” është konsideruar kryevepra e mijëvjeçarit. Përshkrimi i jetës rurale ruse, tregtia me shpirtërat e vdekur dhe rrënimi i kastave dhe vlerave njerëzore janë therëse, sarkastike deri në dhimbje. Ky libër shënon një kulminacion letrar prandaj rekomandohet gjerësisht edhe si lexim në shkolla dhe universitete 

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet M.K.
ISBN9789928411723

980 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Komente nga autori

"Kur fillova t'i lexoja Pushkinit kapitujt e parë të "Frymë të vdekura" siç ishin në dorën e parë, ai që qeshte gjithnjë kur unë i lexoja (i pëlqente të qeshte), pak nga pak filloi të ngrysej derisa më në fund u bë krejt i zymtë. Dhe kur leximi mbaroi, tha me një zë plot ngashërim: "O Zot, sa e trishto është Rusia jonë! Unë mund të shkruaj për Rusinë vetëm duke qëndruar në Romë. Vetëm që aty ajo më del para syve me tërë plotësinë e vet, me tërë gjerësinë e vet."

Koment nga Vladimir Nabokov

"Në veprën e Gogolit, komiken nga kozmikja i ndan vetëm një gërmë."

Data sheet

pages360
ISBN9789928411723
Shtëpia botueseMitrush Kuteli
Published year2012
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitMbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiMitrush Kuteli