Vlora ne udhekryqin e zhvillimit View larger

Vlora ne udhekryqin e zhvillimit

Sazan Guri, Romeo Hanxhari SAZ0011

New product

Përshkrim i shkurtër

Një përmbledhje e Vlerësimit të Ndikimit në Mjedis ANP-së, zbulon difekte serioze në hartimin dhe zbatimin e projekteve të ardhshme, i cili mund të shkaktojë pasoja katastrofike për gjirin e Vlorës. Autorët e saj tregojnë se trafiku çisternë përmes Gjirit të Vlorës do të rritet deri në 200 dërgesave në vit, të cilat ata pretendojnë të jenë të ulëta ose të parëndësishme në krahasim me atë që kalon nëpër ngushticën e Otrantos.

More details

11110 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Barleti

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

25 other products in the same category:

More info

Libri mundi të spjegojë sesi Aleanca për mbrojtjen e gjirit të Vlorës informoi publikun jo vetëm në Vlorë, por edhe atë mban shqipërisë, duke e kthyer nga një publik të dizinformuar në një bashkësi të drejtë formuar.

Ajo arriti të lobojë dhe të ngrejë grup të përkushtuar, komunitet mbështetës, qytetarë të interesuar për fatet e tyre, ku si asnjëherë tjetër në shqipër bëhen përgjegjës për zgjedhje alternativash të zhvillimit të qytetit.

Ajo përpiloi libra për antivlerat dhe dëmet e parkut energjitik industrial, skenoi filma e dokumentarë për vlerat e industrisë së bekuar nga mëma natyrë dhe kërcënimin e jetës që do t`ju vijë nga oxhaqet famëkeq, të jo pak, por të mbi pesëmbëdhjet veprave me bazë nafte.

Ajo organizoi mitinge e tubime paqësore e miqësore, ku mbi dhjetë mijë qytetarë Vlonjat përshëndesnin, brohorisnin, mbështetnin alternativën qytetare. Dhe së fundi, ajo organizoi referendumin historik, të parë të këtij lloji, në të cilin vuri përballë të drejtën e komunitetit për të marrë pjesë në vendim marrje me gabimin  e pushtetit për ta përjashtuar, në të cilin vuri përballë të drejtën e komunitetit për tu informuar dhe gabimin e puashtetit për ta keqdrejtuar, në të cilin vuri përballë cinizmin shkencor të kordinatorëve të projektit me argumentin e bazuar të saj për një mundësi tjetër zhvillii e zgjedhje.

Data sheet

pages113
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë