E drejta mjedisore View larger

E drejta mjedisore

Sazan Guri, Marianthi Guri SAZ0002

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky libër ofron një teori të gjerë dhe njohuri praktike të së drejtës në përgjithësi si dhe asaj krahasuese. Qëllimi kryesor është të sigurojë njohuri të gjëra të konventave kryesore mjedisore dhe të stimulojnë diskutimin dhe analizat krahasuese të problemeve mjedisore, duke rritur dhe aftësinë negociuese; Gjithashtu ajo mbështet propagandimin e njohurive dhe shkëmbimin e eksperiencave.

More details

111110 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Barleti
ISBN9995603691

2 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

24 other products in the same category:

More info

Programi i lëndës “E DREJTA E MJEDISIT” përshtat një cikël leksionesh në të cilën pjesëmarrësit student do të jenë të angazhuar në mendimin kritik, problemet që kërkojnë ekspertizë juridike mjedisore deri në ato të vendimmarrjes. Leksionet përfshijnë sezone të thjeshta dhe praktikë trajnimi, duke i angazhuar studentët të jurisprudencës me leksione të shkurtra bashkëveprimi, me raste studimi, ushtrime modeluese dhe diskutime në grup. Këto leksione janë programuar, që të sigurojnë mundësitë e shfaqjes me prezantim të tipit “power point”, ku do të jepen opinionet në grup, rastet historike me mbrojtjet përkatëse civile të të gjitha palëve (komunitet, qytetar i thjeshtë, kompani, qeveri deri në vetë institucionin shtet), si dhe rrugët e zgjidhjes së tyre.

Qëllimi i këtij programi lektiv do të jetë i tillë, që studentët në fushën juridike, të kenë mundësinë dhe aftësinë të kuptojnë se si:

Të marrin njohuritë bazë të legjislacionit shqiptar mbi çështjet kryesore mjedisore; Të marrin njohuritë bazë të legjislacionit Evropian mbi çështjet kryesore mjedisore; Të marrin informacionin e duhur mbi të drejtat dhe detyrimet e dala nga ratifikimet kundrejt Konventave kryesore mbi çështjet mjedisore;

Të marrin njohuritë bazë mbi të drejtat dhe detyrimet e vendim marrësve në çështjet mjedisore;   Të marrin njohuritë bazë mbi të drejtat dhe detyrimet e qytetarëve në çështjet mjedisore; 

Data sheet

pages504
ISBN9995603691
Published year2012
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë