Ngjyra te tjera View larger

Ngjyra te tjera

Orhan Pamuk A-000853

New product

Përshkrim i shkurtër

Për Pamukun, letërsia është e lidhur pazgjidhshmërisht me jetën e përditshme dhe me identitetin. Fakti që pjesa letrare është e rrethuar nga seksionet "Jeta dhe shqetësimet" dhe "Politika, Evropa dhe probleme të tjera me të qenit vetvetja" është rrjedhim logjik i pikëpamjes së tij për letërsinë. Ngjyrat e tjera përmbajnë shtatëdhjetë e pesë reflektime dhe një histori të shkurtër. Libri vjen tek ju më 17 nëntor 2021. Porosite që tani online tek Bukinist.al

More details

997 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Skanderbeg Books
ISBN9789928221537
Viti i botimit2021

2 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Orhan Pamuk jo vetëm që shkruan romane, ai shkruan edhe për romanet: mendimet e tij për të lexuar romane nga autorë të tjerë, idetë e tij për të shkruar një roman, ai i ka zhvilluar ndër vite në artikuj dhe leksione.

Disa nga këto tekste janë mbledhur në paketën dhe ngjyra të tjera. Reflektime dhe një histori. Disa kanë të bëjnë me romane të njohura nga letërsia botërore, si "Vëllezërit Karamazov" të Dostojevskit, "Lolita" e Nabokovit apo "Përrallat e një mijë e një netëve".

Në të tjera, Pamuk përshkruan se si lexon veprën e autorëve turq: romanet e Yaşar Kemal, Oğuz Atay dhe Ahmet Hamdi Tanpınar.

Përveç përvojave të leximit, koleksioni përfshin shënime që Pamuk bëri gjatë shkrimit të romaneve dhe intervistave që ai dha për punën e tij.

Një temë që është bërë gjithnjë e më e rëndësishme në veprën e tij letrare vitet e fundit, marrëdhënia midis imazhit dhe tekstit, përbën një seksion të pavarur në libër.  Prandaj, letërsia është lënda më e rëndësishme e ngjyrave të tjera. Por jo i vetmi. Ose gjithsesi.

Data sheet

Lloji i botimitPaper back
pages576
ISBN9789928221537
Viti i botimit2021
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiStefan Vuçani
I ri1