I ri Cmim i reduktuar! Ngjyra te tjera Shiko më të madhe

Ngjyra te tjera

Orhan Pamuk A-000853

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Për Pamukun, letërsia është e lidhur pazgjidhshmërisht me jetën e përditshme dhe me identitetin. Fakti që pjesa letrare është e rrethuar nga seksionet "Jeta dhe shqetësimet" dhe "Politika, Evropa dhe probleme të tjera me të qenit vetvetja" është rrjedhim logjik i pikëpamjes së tij për letërsinë. Ngjyrat e tjera përmbajnë shtatëdhjetë e pesë reflektime dhe një histori të shkurtër.. 

Më shumë detaje

995 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Skanderbeg Books
ISBN9789928221537

1 840 Lekë

-8%

2 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Orhan Pamuk jo vetëm që shkruan romane, ai shkruan edhe për romanet: mendimet e tij për të lexuar romane nga autorë të tjerë, idetë e tij për të shkruar një roman, ai i ka zhvilluar ndër vite në artikuj dhe leksione.

Disa nga këto tekste janë mbledhur në paketën dhe ngjyra të tjera. Reflektime dhe një histori. Disa kanë të bëjnë me romane të njohura nga letërsia botërore, si "Vëllezërit Karamazov" të Dostojevskit, "Lolita" e Nabokovit apo "Përrallat e një mijë e një netëve".

Në të tjera, Pamuk përshkruan se si lexon veprën e autorëve turq: romanet e Yaşar Kemal, Oğuz Atay dhe Ahmet Hamdi Tanpınar.

Përveç përvojave të leximit, koleksioni përfshin shënime që Pamuk bëri gjatë shkrimit të romaneve dhe intervistave që ai dha për punën e tij.

Një temë që është bërë gjithnjë e më e rëndësishme në veprën e tij letrare vitet e fundit, marrëdhënia midis imazhit dhe tekstit, përbën një seksion të pavarur në libër.  Prandaj, letërsia është lënda më e rëndësishme e ngjyrave të tjera. Por jo i vetmi. Ose gjithsesi.

Të dhëna

Lloji i botimitMe kapak te holle
Faqe576
ISBN9789928221537
Viti i Botimit2021
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiStefan Vuçani