Orhan Pamuk

Lista e librave të autorit

Showing 1 - 13 of 13 items
 • Quick view
  375 Lekë 500 Lekë -25% In Stock

  Shkruaj sepse e dua erën e letrës dhe të bojës. Shkruaj sepse ky është një zakon dhe një pasion. Shkruaj sepse kam frikë të jem i harrueshëm. Shkruaj sepse më pëlqen fama dhe interesi që kjo më sjell. Shkruaj për të qenë vetëm. Shkruaj me shpresën të kuptoj përse jam aq i mërzitur me ju të gjithë.

  375 Lekë
  500 Lekë -25%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  1 200 Lekë 1 600 Lekë -25% In Stock

  Orhan Pamuk është zëri që në kërkim të melankolisë së trishtë të qytetit të tij të lindjes, stambollit, zbuloi simbolet e reja të përplasejes dhe gërshetimit të kulturave. Akademia Suedeze për Çmimin Nobel

  1 200 Lekë
  1 600 Lekë -25%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  1 500 Lekë 2 000 Lekë -25% In Stock

  Çudia në mendjen time sillet rreth këtyre pyetjeve thelbësore të qenies sonë dhe përshkruan me një qartësi tronditëse mospajtimet mes jetës së periferive dhe asaj në zemër të qyteteve. Orhan Pamuk, nobelisti i vitit 2006, kaloi gjashtë vite me këtë roman, duke përfshirë në të më shumë se katër dekada jetë.

  1 500 Lekë
  2 000 Lekë -25%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  975 Lekë 1 300 Lekë -25% In Stock

  “Flokëkuqja” është vepra më e fundit në shqip e nobelistit turk, Orhan Pamuk, të cilën e ka përkthyer Spartak Kadiu në gjuhën origjinale. Një tjetër majë e mjeshtrit të letrave, fama dhe numri i lexuesve rritet çdo ditë.

  975 Lekë
  1 300 Lekë -25%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  900 Lekë 1 200 Lekë -25% In Stock

  Ky libër duket si një ankth i pazbërthyeshëm, por është realisht vetë shtypja që të jep ndikimi i një libri jo të zakonshëm, ndjesi që e ka provuar çdokush që ia njeh shijen leximit. "Kush i thotë vetes Lexues, nuk duhet të vdesë pa e lexuar këtë libër..."

  900 Lekë
  1 200 Lekë -25%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  825 Lekë 1 100 Lekë -25% In Stock

  "Kështjella e bardhë është një triumf i imagjinatës, libër i një nënteksti të fuqishëm, një rrëfim plot laryshi dhe intrigë njerëzore, vazhdim i idesë unikale të Orhan Pamukut mbi ekuiliibrin e brishtë të botës mes Lindjes dhe Perëndimit.

  825 Lekë
  1 100 Lekë -25%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  1 350 Lekë 1 800 Lekë -25% In Stock

  Nobelisti Orhan Pamuk vjen me një tjetër roman të suksesshëm para lexuesve shqiptarë. "Libri i zi" është një sagë mahnitëse, një rrëfim plot mistere që të lë pa frymë dhe që me densitetin e ndodhive dhe peshën e së shkuarës që bart, të çon në zemër të një historie mbresuese.

  1 350 Lekë
  1 800 Lekë -25%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  1 350 Lekë 1 800 Lekë -25% In Stock

  Ky libër risjell në kujtesën e botës letrare, histori elektrizuese dashurie të njohura dhe pashlyeshme, të cilat koha jo vetëm që nuk i zbeh, por i kthen ato në pjesë të kanunit të sentimentit njerëzor. Jo më kot ky libër është identifikuar me peshën dhe forcën shenjuese të "Lolitës", të "Madamë Bovarisë" dhe " Ana Kareninës".

  1 350 Lekë
  1 800 Lekë -25%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  1 500 Lekë 2 000 Lekë -25% In Stock

  Romani më i ri i Orhan Pamukut, NETËT E MURTAJËS vjen ne shqip nga Skanderbeg Books. Duke u marrë me epideminë dhe karantinën e këtij ishulli imagjinar osman, Orhan Pamuk na rrëfen për nacionalizmin, politikën dhe romancën, për përplasjen mes Lindjes dhe Perëndimit.

  1 500 Lekë
  2 000 Lekë -25%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  1 500 Lekë 2 000 Lekë -25% In Stock

  Për Pamukun, letërsia është e lidhur pazgjidhshmërisht me jetën e përditshme dhe me identitetin. Fakti që pjesa letrare është e rrethuar nga seksionet "Jeta dhe shqetësimet" dhe "Politika, Evropa dhe probleme të tjera me të qenit vetvetja" është rrjedhim logjik i pikëpamjes së tij për letërsinë. Ngjyrat e tjera përmbajnë shtatëdhjetë e pesë reflektime dhe...

  1 500 Lekë
  2 000 Lekë -25%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  1 050 Lekë 1 400 Lekë -25% In Stock

  Autori i rrëfen lexuesit monumentet dhe parajsën e humbur të Stambollit, rrugicat e ngushta, vilat dhe kanalet osmane; na njeh me shkrimtarët, artistët dhe gazetarët. Në një mënyrë prekëse, tërheqëse dhe të magjishme Pamuku e transformon këtë biografi të pazakontë, të filluar si "portret artisti në rini", duke e shndërruar në "portret artisti në qytet"....

  1 050 Lekë
  1 400 Lekë -25%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  1 360 Lekë 1 700 Lekë -20% In Stock

  Unë jam e kuqja është një mister vrasjeje, por edhe një meditim për dashurinë dhe devotshmërinë artistike. Orhan Pamuk nuk mban anë kur shkruan nën presionin e të dyja anëve, por mban qëndrim. Zërat dhe kundër-zërat e njerëzve dhe simboleve në këtë roman ikin dhe rikthehen vazhdimisht në kompleksitetin e tyre, për të provuar stilin dhe forcën e një...

  1 360 Lekë
  1 700 Lekë -20%
  Reduced price!
  In Stock
 • Quick view
  1 350 Lekë 1 800 Lekë -25% In Stock

  “Xhevdet beu dhe të bijtë” është romani i parë i autorit nobelist, Orhan Pamuk, i shkruar në vitin 1979, në formën e një kronike të gjatë familjare e me sfond të theksuar historik.

  1 350 Lekë
  1 800 Lekë -25%
  Reduced price!
  In Stock
Showing 1 - 13 of 13 items