Antologji e poeteve te harruar View larger

Antologji e poeteve te harruar

Grup autorësh A-008467

New product

500 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dudaj

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Vitet '30 e '40 përbëjnë në tërësi një periudhë të ndritur për ne shqiptarët, një vërshim të fuqishëm kulturor, një përpjekje vigane për të formësuar e kalitur identitetin kombëtar në të gjitha pikëpamjet, në të gjitha fushat e dijes dhe të jetës, prirë nga dashuria dhe dëshira e zjarrtë për ta parë kombin tonë të rreshtuar përkrah kombeve të zhvilluara perëndimore.

Megjithatë, forma më e spikatur ekspresive e asaj periudhe, që e synon këtë lartësim shpirtëror, identitar e kombëtar, mbetet poezia. Shpresoj që kjo përpjekje jona do të shërbejë sadopak për ta ndriçuar panoramën poetike të asaj periudhe, për të rifreskuar kujtesën tonë artistike si dhe për t'i nxjerrë nga mjegulla e harrimit vlerat poetike të autorëve që përfshihen në këtë antologji.

Shpëtim Kelmendi

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages277
RedaktoriPërgatiti botimin Shpëtim Kelmendi
Published year2022
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
I ri1