Perrallat e rojtareve te mencur te detit View larger

Perrallat e rojtareve te mencur te detit

Patrick Fischmann, Anna Lazowski BPA0060

New product

Përshkrim i shkurtër

Përrallat e Rojtarëve të Mençur të Detit është një lloj manifesti poetik,i cili na zhyt në botën imagjinare të mençurisë popullore, nga ngushtica e La Manche deri në Atlantik, nga deti Baltik deri në detin Mesdhe, nga ujrat e Paqësorit deri në detin e Japonisë...

More details

11110 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Papirus
ISBN9789928325228

2 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Një shëtitje përkrahë kafshëve ujore, heronjve legjendarë dhe peshkatarëve të thjeshtë. Takojmë princeshën Otojime të Japonisë, Plakun e detit të tatarëve, pirate të egra, sirena etj. Në zemër të kësaj galerie ujore, tregimet na kujtojë popujt e oqeqneve, nga delfinët, këta shokë besnikë të njerëzve, te balenat të cilat i dhurojnë botës ëndrrat dhe frymën e tyre.

Në këtë kohë "stuhish ekologjike" autorët i bëjnë thirrje talentit të tyre si tregmtarë, duke u bërë jehonë traditave popullore, për të kontribuar në zgjimin e ndërgjegjeve dhe për të ruajtur burimin e botës, pra detet, që janë mëmat që na ushqejnë, të bukura, por ndonjëherë edhe të tmerrshme, të pasura me legjenda  universale, të cilat ndërtojnë botën tonë imagjinare, dhe çdo pikë uji e të cilave vadit planetin blu.

Data sheet

Lloji i botimitHardcover
pages222
ISBN9789928325228
Published year2022
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 10 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiKleopatra Koleka
I ri1